Bebeğinin naaşını poşete sarıp teslim ettiler

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi görürken dün yaşamını yitiren adı konulmamış bir aylık kız bebeğin cenazesi poşete sarılarak babası Ahmet Başak'a teslim edildi.
Bingöl'ün Karlıova İlçesi'nde yaşayan baba Ahmet Başak, teslim aldığı kızının poşete sarılı cenazesi ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne gidip, yardım istedi. Belediye görevlileri baba Başak'ın işlemlerini tamamlayarak bebeğin cenazesi kentteki Yeniköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Bingöl'ün Karlıova İlçesi'ne bağlı Kantarkaya Köyü'nde çiftçilik yapan 2 çocuk sahibi Ahmet-Songül Başak çiftinin 25 Şubat'ta Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bir bebeği dünyaya geldi. Henüz adı konulmayan ve sağlık sorunları olan, bağırsaklarının çalışmadığı belirtilen kız bebek, hastanede tedavi altına alınırken, baba ve anne Karlıova'ya döndü. Dün aileyi arayan hastane yetkilileri, bebeğin öldüğünü ve gelip cenazesini almalarını istedi. Diyarbakır'a bugün gelen baba Ahmet Başak'a hastane morgunda poşete sarılmış durumda verilen bebeğin cenazesini teslim edilerek, defin için belediyeye gönderildi.

KUCAĞINDA POŞETE SARILI BEBEĞİNİN CESEDİYLE YARDIM ARADI

Kucağında 1 aylık bebeğinin poşete sarılı cenazesi ile üniversiteden otobüs ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne gelen baba Ahmet Başak, yetkililere durumu bildirerek yardım istedi. Kötü hava koşalları nedeniyle bebeğinin cenazesini köye götüremeyeceğini söyleyen Başak'ın hastaneden defin raporunu da eksik aldığı görüldü. Belediye Mezarlıklar Müdürlüğü görevlileri Başak'a yardım edip işlemlerini tamamladı ve bebeğin cenazesi Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı'nda defnedildi. Bebeğini toparğa veren baba Ahmet Başak da Karlıova'ya döndü.

HASTANEYE TEPKİ

Sabah saatlerinde bu durum ile karşılaşan belediye yetkilileri, poşete sarılı bebek cenazesini bu halde baba ile belediyeye gönderen hastane yetkililerine tepki gösterdi. Belediye Mezarlıklar Müdürü Cevat Can, bu tür olaylarda izlenen prosedürün öncelikle Mezarlıklar Müdürlüğü'nün Alo 188 nolu hattının arandığını ve kendilerinin araç göndererek cenazeyi hastaneden aldığını söyledi. Can, çoğu zaman ise, hastanelerin bebek ölümlerinde cenazeyi ölüm raporu ile mezarlığa getirip defin işleminin yapıldığını söyledi.

BAŞHEKİM: "BİR İLETİŞİMSİZLİK OLMUŞ"

Dicle Üniversitesi Hastaneleri Başhekimi Prof.Dr. Sait Alan,
cenazeleri mutlaka cenaze sahiplerine verdiklerini, söz konusu olayda da babanın çağrıldığını ve cenazenin kendisine teslim edildiğini söyledi. Başhekim Alan, "Baba bizimle iletişime geçip imkanları olmadığını söylese biz kendisine yardım ederdik. Orada bir iletişimsizlik olmuş. Sadece morg görevlisi ile muhatap olmuş. Olay anlatıldığı gibi yaşanmış ise hoş olmamış. Ama bize söylense biz kendisine defin işi için yardımcı olurduk" diye konuştu.

  :

  :

  :

  :

  "Bebeğinin naaşını poşete sarıp teslim ettiler" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete