"Kuran'a hakaret fotoğrafı" davasında ilginç şikayetçi

'Kuran'a hakaret fotoğrafı' davasında mahkeme, dosyanın şikayetçileri arasında bulunan Erdoğan, Egemen Bağış ve Melih Gökçek'in davaya katılmalarını kabul etti.
Sosyal paylaşım sitesi twitter'da Kur'an-ı Kerim'e hakaret içerikli fotoğrafı paylaştığı iddiasıyla "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan 4 yıla kadar hapis istenen G.A.'nın yargılanmasına başlandı. Sanık G.A'nın cezalandırılması için aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile eski bakan Egemen Bağış'ın da yer aldığı 22 kişi şikayetçi sıfatıyla yer alıyor.

Mahkeme, ilk duruşmada şikayetçilerin suçtan zarar görme ihtimaline dayanarak davaya katılmalarını kabul etti. Ayrıca duruşmaya gelmeyen sanık G.A'nın zorla getirilmesine karar verdi.

'MANEVİ ZARARIMIZ VAR'

İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmaya, şikayetçi Hasan Emre Okumuş ile diğer şikayetçilerin avukatları katıldı. Tutuksuz sanık G.A. ise duruşmaya gelmedi. Şikayetçi Hasan Emre Okumuş, "Sanık İslam dinine göre kutsal değerleri ve Kuran-ı Kerim' aşağılamak suretiyle üzerine atılı suçu işlemiştir. Sanığın sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmasına karar verilmesini istiyorum. Suçtan maddi zararımız yoktur. Manevi zararlarımız vardır" dedi. 

'SANIĞIN SUÇU SABİT CEZALANDIRILSIN'

Şikayetçi Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız, "Sanığın üzerine atılı suçu sabittir. Sanığın sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmasını talep ediyoruz. Müvekkilim suçtan zarar görmüştür. Müvekkilimin kamu davasına katılan olarak kabulüne karar verilsin" diye konuştu. Şikayetçiler Egemen Bağış, Melih Gökçek, Sani Sarı ve Yasin Çoban'ın avukatları da sanığın atılı suçu işlediğini, sanığın cezalandırılmasını ve suçtan zarar gördükleri gerekçesiyle davaya katılma talebinde bulunduklarını ifade ettiler.  

SANIK ZORLA GETİRİLECEK

Hakim, suçtan zarar görme ihtimaline dayanarak şikayetçilerin davaya katılmalarını kabul etti. Bazı şikayetçilerin adreslerinin tespit edilerek talimat yazılmasına karar veren hakim, sanığın adresinin tespit edilerek zorla getirilmesi için yazı yazılmasına hükmetti. Hakim, sanığın dosyada bulunan cep telefonuna da SMS gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi. 

İDDİANANAME...

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianamede, twitter'da "kedibiti" adlı hesabın sahibi G.A "sanık" sıfatıyla yer alırken; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Eğitim Bir-Sen, Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası ile Hayrat Vakfı temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 22 kişi ve kurum "müşteki" olarak yer alıyor. İddianamede, sanığın Twitter'daki paylaşımlarında İslam dinine, Kur'an-ı Kerim'e ve Peygamber'e hakarette bulunarak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik edip, büyük bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı ifade ediliyor. İddianamede şüphelinin evinde yapılan aramada, paylaşılan fotoğraftaki ayakkabılar ile çekimin yapıldığı cihazın tespit edilerek muhafaza altına alındığı kaydediliyor. Sanık G.A'nın "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" ile "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçlarından 1,5 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. 

  :

  :

  :

  :

  ""Kuran'a hakaret fotoğrafı" davasında ilginç şikayetçi" hakkında Tweetler

  DİĞER MEDYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete