Günün Videosu

Develi Restaurant'taki asitli saldırıda 24 yıl hapis istemi

Ataşehir'de 3 yaşındaki çocuğun üzerine asit içerikli madde atan Cihan Araçman hakkında 24 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.
Ataşehir'deki ünlü bir lokantada geçtiğimiz Ekim ayında 3 yaşındaki çocuğun üzerine asitli madde attığı gerekçesiyle tutuklanan Cihan Araçman hakkındaki soruşturma tamamlandı.

Araçman hakkında "Çocuğu ve beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi tasarlayarak öldürmeye teşebbüs etme" ve "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına sebep olma" suçlarından toplamda 13 yıl 8 aydan 24 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olaydan yaklaşık 5 ay sonra tamamlanan iddianamede, yüzüne asitli madde atılması sonucunda yaralanan 3 yaşındaki Y.K. ile oyun alanında bulunan diğer çocuklar B.Ö.(12) ve E.E. (12) mağdur olarak yer alırken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Y.K ve yaralanan çocukların ailesi de müşteki olarak yer aldı.

Cihan Araçman hakkında mağdur Y.K'ya yönelik "Çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 13 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianamede, Şüpheli hakkında diğer mağdur çocuklar E.E. ve B.Ö'ye yönelik de "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçlarını işlediği gerekçesiyle de 8 aydan 4 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep edildi.

"Gözlerinde mutluluğun görünmediği bir erkek çocuk..."

Hazırladığı iddianamede "yürek burkan" değerlendirmelere yer veren Cumhuriyet Savcısı, şunları kaydetti:
"Mağdur Y.K.'nin olay tarihinden önceki haline ilişkin soruşturma dosyasında bulunan görsellerde, canlı, görseli kaydeden aile yakınına sevgi dolu bakışlarında, yaşama sevincinin yüz ifadelerinden ve gözlerinden okunduğu, mutlu, 3-4 yaşlarında bedensel ve ruhsal gelişimi devam eden bir erkek çocuğuyken; olay tarihinde yaşadığı saldırı sonrası, en az 5 aylık zaman diliminde geçirdiği sayısı 100'ü geçen, haftada bir veya birkaç kez genel anestezi altındaki tıbbi operasyonlar, yüzünün büyük bir kısmında kimyasal maddeye bağlı yanıklar, her iki gözde de görme yetisinin kaybolduğu ve bir gözün tamamen görmediği, yüzünün çoğu zaman maskeyle kapatıldığı, çevresini göremeyen, çevresinde kendisine sevgi ile yaklaşan aile yakınlarının yüzlerini ve hatta ağladıklarını göremediği, gözlerinde mutluluğun görünmediği 4 yaşlarında bir erkek çocuk görselleri mevcuttur..."

"YAŞITLARI GİBİ SEVDİKLERİNİ GÖREMEDEN..."

Sadece bu görsellerin bile mağdur Y.K.'nin maruz kaldığı saldırının olaydan geçen 5 aylık süredeki durumunun tespiti olduğu belirtilen iddianamede, "Bedensel ve ruhsal gelişimi devam ederken, 3-4 yaşlarında bu saldırıya maruz kalan mağdur Y.K., yaşamının bundan sonraki kısmında, yaşıtları gibi sevdiklerini ve çevresini göremeden, meydana gelen gelişimleri görerek algılayamadan, koşamadan, tek başına öz bakım becerilerini gerçekleştiremeden, hep bir kişinin yardımıyla devam edecektir. Mağdur Y.K.'nin bedensel rahatsızlığının tedavisi devam etmesine rağmen, olay tarihinden önceki sahip olduğu hiçbir yetiyi artık kullanamayacaktır" değerlendirmesi yapıldı.

Toplamda 13 yıl 8 aydan 24 yıl 6 aya kadar hapis cezası istenen iddianame Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkemenin iddianameyi kabul etmesi halinde, şüpheli Cihan Araçman önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Kaynak: BirGün

  :

  :

  :

  :

  "Develi Restaurant'taki asitli saldırıda 24 yıl hapis istemi" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete