close

​Engelli çocuğa ‘cinsel saldırıya’ alt sınırdan ceza

Diyarbakır'da 12 yaşındaki zihinsel engelli kız çocuğuna cinsel saldırıdan yargılanan 52 yaşındaki A.A.'ya 'alt sınırdan' hapis cezası verildi.
Doğuştan zihinsel engelli olan M.Ö.’ye bakkal dükkanında cinsel saldırıda bulunduğu öne sürülen A.A’ya alt sınırdan 4 yıl, ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan da 4.5 yıl hapis cezası verildi. A.A’nın mahkemedeki ifadeleri ise dinleyenlerin kanını dondurdu.

Bağlar İlçesi’nde bakkal işleten A.A., doğuştan zeka engeli bulunan M.Ö., 2014 yılında iddiaya göre işyerinin arka tarafında perde ile ayrılmış bölüme götürüldü. 12 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan şüpheli, küçük kızın annesinin gelmesi üzerine yakalandı. Hazırlanan iddianamede, A.A.’nın ‘Çocuğun cinsel istismarı’ ve ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından 23 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. İddianamede küçük kızın olay günü bakkala geldiği, A.A.’nın kızı perde ile ayrılmış bölüme götürdüğü belirtildi. Şüphelinin mağdura cinsel istismarda bulunduğunu belirten savcı, bu sırada küçük kızın annesinin geldiğini kaydetti. Kızına seslenen annenin bakkalı ikiye ayıran perdeyi araladığını ve M.Ö.’yü pantolonu dizine kadar inik gördüğünü belirten savcı, bu sırada şüphelinin de mağdurun önünde ve pantolonu inik şekilde olduğunu kaydetti. Gördüğü manzara üzerine şüpheliye saldıran annenin, eşinin aşırı tepki vermesinden korktuğu için olayı gizlediği belirtilen iddianamede, iki gün sonra A.A.’yı yine mahallede görmesi üzerine polise gittiği ifade edildi.

“UTANARAK SÖYLÜYORUM”

İddianamenin kabulü ardından sanık A.A.’nın yargılaması Diyarbakır 2′nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. İfadesinde mağdurun dükkana girip perdeli bölüme geçtiğini belirten A.A., “Kolundan tutup dışarı çekmeye çalışınca bana sarıldı. Müşteri gelince çıktım. Döndüğümde üstünü çıkarmış bana eliyle ‘Gel’ işareti yapıyordu. Elbisesini giymesini yoksa onu döveceğimi söyledim. Giydirmek isterken fermuarımı açmaya çalıştı. O an boşaldığımı fark ettim. Bu sırada annesi geldi ve beni suçladı. Torun sahibi olduğumu ve birşey yapmadığımı söyledim. Yüzüme tükürüp işyerimden çıktı. 2 gün sonra mağdurun anne ve ablaları geldi. Annesi arkama geçip belimden tuttu. Ablası önüme geçip fermuramı açtı. Dokununca gelen spermi bez parçasına sildi. Sonra beni dövmeye başladılar. Bir gün sonra işyerimi açmaya geldiğimde mağdurun annesi küfür ederek beni öldüreceklerini söyledi. Olayın büyümemesi için dükkanı açmadım. Bunları utanarak söylüyorum” iddiasında bulundu.

“KIZIM ŞOK GEÇİRİYORDU”

Mağdurun annesi N.Ö. ise yüzde 50 ‘Zihinsel, ruhsal ve duygusal özürlü’ kızının bakkaldan dönmemesi üzerine onu aramaya başladığını, bakkalda seslenince perdenin aralandığını gördüğünü ifade ederek, “Perdeyi çekince kızımın pantolunun dizine kadar inik, kazağının çekili olduğunu gördüm. Sanığı kızımın yanında cinsel organı dışarıda görünce gözüm karardı ve üzerine yürüdüm. Vurunca karşılık vermedi. Kızım kilitlendi ve şok geçirdi. 2 gün sonra sanığın bakkal dükkanını açtığını görünce olanları polise anlattım” diye konuştu.

“PİS ADAM HAPSE GİRSİN”

Duruşmada mağdur M.Ö.’nün psikolog eşliğinde ifadesi alındı. Bakkalın kendisine dokunduğunu belirten mağdura çıplak kadın ve erkek figürleri gösterildi. Sanığın neresine dokunduğunu gösteren M.Ö., ifadesi sırasında A.A.’yı ‘Pis adam’ olarak tarif etti. Sanığın hapiste olup olmadığını soran mağdurun ‘Pis adam hapse girsin’ dediği belirtildi. Olay sırasında mağdur çocuğun üzerinde bulunan elbiselerin yapılan kriminal incelemesinde bulunan meni örneklerinin sanıktan alınan kan örneği ile uyumlu olduğu belirlendi. Dicle Üniversitesi heyet raporunda mağdurun maruz kaldığı fiilin hukuki sonucunu algılama yeteneğinin gelişmediği, ruh sağlığının da bozulmadığı belirtildi.

Diyarbakır 2′nci Ağır Ceza Mahkemesi, sanık A.A.’yı ‘Cinsel saldırı’ suçundan alt sınırdan 4 yıl hapis ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan da 4.5 yıl olmak üzere toplam 8.5 yıl hapis cezası verdi.

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "​Engelli çocuğa ‘cinsel saldırıya’ alt sınırdan ceza" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete