Fransa'dan vatandaşlıktan çıkarma ile önemli karar

Fransa Ulusal Meclisi herhangi bir terör suçundan 10 yıl hüküm giyen ve Fransız ulusunun çıkarlarına karşı suç işleyen kişilerin hakim kararıyla vatandaşlıktan çıkarılmasını ön gören kanun teklifini kabul etti.
Le Figaro gazetesinin haberine göre, Meclis’te gece geç saatlerde yapılan oylama ile 14 oy farkla kabul edilen kanun teklifi vatandaşlığın düşürülmesini öngörüyor.

Vatandaşlıktan düşürme kanunu Fransa’da ilk gündeme geldiğinde kanun hem Fransızlar hem de başka bir ülkenin vatandaşı olanlar için tasarlanıyordu. Ayrıca Fransa kanunlarında hiç kimse vatansız bırakılmayacağı için sadece çifte vatandaşların Fransız vatandaşlıklarının düşürülmesi planlanıyordu.

"ÇİFTE VATANDAŞLIK"

Daha sonra kanun teklifi, bu durumun çifte vatandaşlar ile sadece Fransız vatandaşları arasında "adalette eşitlik" ilkesine ters düşeceği, bu sebepten "çifte vatandaşlık" konusuna atıfta bulunulmaması gerektiği görüşü ile yendien hazırlandı. Teklif dün gece geç saatlerde148 hayır oyuna karşılık 168 evet oyuyla ile kabul edildi, 22 milletvekili ise çekimser oy kullandı.

Eğer teklif kanunlaşırsa kimin vatandaşlığı kaybedeceğine bir hakim karar verecek, bu karar "vatandaşlıktan çıkartılıp" vatansız kalmak yerine vatandaşlık haklarının elinden alınması olabilecek, vatandaşlık hakları ellerinden alınanlar seçme ve seçilme hakkını kullanamayacak ayrıca, devletin herhangi bir kuruluşunda devlet memuru olarak çalışamayacaklar.

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "Fransa'dan vatandaşlıktan çıkarma ile önemli karar" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete