Game of Thrones üniversitede ders oluyor!

Kanada'daki British Columbia Üniversitesi'nde 'Game of Thrones' fenomeni ders olarak programa girdi. Ödevler arasında dizinin tüm bölümlerini izlemek de var.
Son yılların en çarpıcı TV dizilerinden olan ‘Game of Thrones’ (That Oyunları) üzerine üniversitede eğitim almaya ne dersiniz? Kanada’daki British Columbia Üniversitesi’nde HBO’nun kültleşen dizisi üzerine bir ders açıldı. Dersin amacının, ortaçağın popüler zihinlerdeki yerini araştırmak olduğu belirtiliyor. Derste, dizinin uyarlandığı fantezi roman serisi olan George R. R. Martin’in ‘Buz ve Ateşin Şarkısı’ kitapları ele alınacak.

Tam adı ‘Bizim Modern Ortaçağımız: Modern Bir Ortaçağcılık Olarak Buz ve Ateşin Şarkısı’ olan dersi alan öğrencilerden, şu ana dek beş sezonu yayımlanan dizinin tamamını izlemeleri ve dizinin uyarlandığı kitap serisini okumaları isteniyor. Dersin tanımıyla ilgili paylaşılan notta ise şöyle deniyor: “Batı kültüründe ortaçağ, tarih boyunca, günümüze dair korkuları ve arzuları yansıtmak amacıyla yeniden tasavvur edilmiştir. Bu derste 20’nci ve erken dönem 21’nci yüzyılda Ortaçağ’ın popüler zihinlerde nasıl bir yerde konumlandığını el alacağız.”,

Derste George R. R. Martin’in eserleri, ortaçağın şu anda yaşadığımız dönemde nasıl tasavvur edildiğini incelemek üzere, temel metinler olarak kullanılacak. Prof. Robert Rouse’a göre Martin’in eserleri popüler modern dünyanın ortaçağı nasıl tasvir ettiğini anlamak açısından etkili bir yerde duruyor, kitapları okuyanlar ve diziyi izleyenlerin zihinlerinde Avrupa’nın Ortaçağ'ına dair bilgilerin yerini alıyor. 

Kaynak: The Independent / Radikal

  :

  :

  :

  :

  "Game of Thrones üniversitede ders oluyor!" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete