İstanbul'da dergiye bombalı saldırı: 1 ölü, 3 yaralı!

Kağıthane Hürriyet Mahallesi'nde, Adımlar Dergisi'ne bombalı saldırı düzenlendi.
Kağıthane'de, "Adımlar Dergisi"nin ofisinde bu akşam meydana gelen patlamada 1 kişi hayatını kaybetti.

İstanbul Kağıthane’de radikal dinci örgütlerle ilişkili olduğu öne sürülen ve PKK’yı hedefine oturtan Adımlar Dergisi’ne bombalı saldırı düzenlendi. Binayı harabeye çeviren patlamada dergi yöneticilerinin de arasında bulunduğu 1 kişi öldü, 3 kişi de yaralandı.

Terör saldırısı, saat 19.40 civarında Kağıthane İlçesi’ne bağlı Çağlayan Celil Mengü Caddesi üzerindeki 6 katlı binanın 3′üncü katında meydana geldi. Bölgede paniğe sebep olan patlama sonucu, radikal dinci örgüt İBDA-C’ye yakınlığıyla bilinen Adımlar Dergisi’nin bulunduğu kat savaş alanına döndü.

Olayın ardından itfaiye ekiplerinin dergi ofisinde yaptığı incelemede, Ünsal Zor adlı kişinin cesedine rastlandı. Patlamada yaralanan 3 kişi hastanelere kaldırılırken, Zor'un cesedi savcının gelip inceleme yapması için halen derginin ofisinde bekletiliyor.

KAPIYA AYARLI BOMBA DÜZENEĞİ KURULMUŞ

Olaydan kısa bir süre sonra patlamanın meydana geldiği cadde polis ekipleri tarafından emniyet şeridiyle kapatıldı. Bomba şüphesi üzerine, olay yerine bomba imha uzmanı ekipler çağrıldı. Ekipler, patlamanın meydana geldiği bina ve çevresinde inceleme başlattı. 

Bomba uzmanlarının ilk incelemesi sonucu, kapıya harekete ayarlı bomba düzeneği kurulduğu belirlendi.

İGDAŞ: "PATLAMANIN MEYDANA GELDİĞİ DAİREDE DOĞALGAZ TESİSATININ BULUNMADIĞI TESPİT EDİLMİŞTİR"

İGDAŞ, Kağıthane'de patlamanın meydana geldiği "Adımlar Dergisi'nin bulunduğu dairede doğalgaz tesisatının bulunmadığını açıkladı.

İGDAŞ tarafından yapılan açıklamada, "Bugün akşam saatlerinde Kağıthane, Hürriyet Mahallesi, Dr. Cemil Bengü Caddesi No: 48 adresindeki binada bir patlama meydana gelmiştir. 187 Doğalgaz Acil Hattı'na gelen ihbar üzerine olay yerine giden İGDAŞ ekiplerinin yaptıkları incelemede; patlamanın meydana geldiği dairede doğalgaz tesisatının bulunmadığı tespit edilmiştir" denildi.

KÖŞE YAZARI ÜNSAL ZOR HAYATINI KAYBETTİ

Tazyik sonucu, derginin dış duvarı yıkıldı, penceresi yola savruldu. Derginin alt ve üst katını da büyük zarar veren sarsıntının ardından bölgeye çok sayıda itfaiye, ambulans ve polis ekibi sevk edildi. Yıkık dökük merdivenleri tırmanarak eve giren itfaiye ve sağlık görevlileri, aralarında derginin Genel Yayın Yönetmeni Ali Osman Zor’un da bulunduğu 1′i ağır 4 yaralıyı sedyelerle yakındaki Florence Nightingale Hastanesi’ne götürdü. Hastaneye yaralı olarak getirilen derginin köşe yazarı Ünsal Zor’un yolda hayatını kaybettiği belirlendi.  Genel Yayın Yönetmeni Ali Osman Zor ile diğer 2 kişinin tedavileri devam ediyor.  Bu arada ikinci bir patlama olasılığını gözönünde bulunduran polis, bölgeyi güvenlik çemberine aldı.

BOMBAYI PKK MI BIRAKTI?

Patlamanın son sayısında  PKK’ya yönelik sert eleştirilerde bulunan Adımlar Dergisi’nin bulunduğu katta meydana gelmesi üzerine, adrese İstanbul Emniyeti’ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile Bomba İnceleme ve İmha Şube Müdürlüğü’nde görevli uzmanlar sevk edildi. Katlarda inceleme yapan görevliler, kapıya açmayla harekete geçen düzenekli bomba bırakıldığını belirledi. Buna göre, dış kapıyı açan dergi yöneticileri, düzenekli bombayı ateşledi. Soruşturma çok yönlü sürüyor. Emniyet, riskli hedeflere yönelik takviye önlemler aldı.
 

  :

  :

  :

  :

  "İstanbul'da dergiye bombalı saldırı: 1 ölü, 3 yaralı!" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete