'Keşke ben ölseydim' deyince...

Rüzgar Çetin, "Ben kimsenin canına, malına zarar gelsin istemezdim. Şu an yer değiştirmek imkanım olsa onun yerine ölmeyi tercih ederdim" diyerek ağladı.
İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci celsesi görülen duruşmaya, tutuklu sanıkRüzgar Çetin getirilirken; ölen polisin eşi Özlem Alagöz ile kardeşleri Mehmet Akif Alagöz ve Zafer Mustafa Alagöz katıldı. Mahkeme Başkanı Ali İhsan Horasan, olayda yaralanan polis memuru Emre Tetik’in avukatı aracılığıyla şikayetten vazgeçme dilekçesi gönderdiğini belirtti. Başkan Horasan, sanık Rüzgar Çetin’in avukatları tarafından özel uzman görüşünü içerir raporun sunulduğunu da tutanağa geçirdi. 

"ASLİ KUSURLU AMA TAM KUSURLU DEĞİL"

Rüzgar Çetin’in avukatları tarafından sunulan ve İTÜ Öğretim Üyesi iki trafik uzmanı tarafından verilen raporda, "Kazanın meydana gelmesinde sürücü Rüzgar Çetin tam kusurlu görülse de kazanın ölümle sonuçlanmasında maktül ve müştekinin emniyet kemeri takmamış olmaları kendilerinin ölümüne ve yaralanmasına yol açtığı gözönüne alınırsa sürücü Rüzgar Çetin’in asli kusurlu olduğu ancak tam kusurlu olarak görülemeyeceği kanaatine varıldığı" ifade edildi.  Sanık Rüzgar Çetin’in avukatı Mehmet Uysal, "Sunduğumuz uzmanlık raporu gözetildiğinde bilinçli taksirin olmadığı anlaşılacaktır. Ortada varsa eğer taksirle işlenmiş bir suç söz konusudur. Ayrıca yaralı polis Emre Tetik’in şikayetinden vazgeçmiş olması, suçun vasfını değiştirmektedir" diye konuştu.

"RAPORU KABUL ETMİYORUZ"

Rapora karşı beyanı sorulan şikayetçilerin avukatı Yılmaz Abaşoğlu da, sanık avukatlarının sunduğu uzmanlık raporunu kabul etmediklerini ifade ederek "Bu raporun dosyaya etkisi olmadığı kanaatindeyiz. Ayrıca Adli Tıp kurumundan beklenen hızın belirlenmesine ilişkin hususun da suçun vasfını değiştirmeyecektir. Kazakameralara açık bir şekilde yaşanmıştır" dedi. Avukat Abaşoğlu, yaralı polis EmreTetik’in şikayetinden vazgeçmiş olmasına da değinerek "Bilinçli taksir hali esas alındığında belirlenecek ceza açısından şikayetinden vazgeçmiş olması etkili olmayacaktır "dedi.

"YANIMIZDAN AYRILIRKEN SARHOŞ DEĞİLDİ"

Daha sonra Rüzgar Çetin’in arkadaşı İlker Tutarkaban tanık olarak dinlendi. İlker Tutarkaban, "Kaza anını görmedim. Kazadan önce buluşmuştuk. Rüzgar bir bardak kokteyl içti, ikincisini de birkaç yudum alıp bıraktı. Yanınızdan ayrılırken sarhoş vaziyette değildi" dedi.

"ALKOLLÜ OLSAYDIM TAKSİYLE GİDERDİM"

Sanık Rüzgar Çetin, "Arkadaşım doğruyu söylüyor, basit bir meyve kokteyliydi. Alkollü olduğumu düşünsem aracıma binmezdim. Taksiyle gideceğim yere giderdim. İçmiş olduğum kokteyl beni etkilemedi" dedi.

"TAHLİYE EDİLMESİNİ İSTEMİYORUZ"

Şikayetçi Özlem Alagöz ve kardeşleri Mehmet Akif Alagöz ve Zafer Mutlu Alagöz ise "Şikayetimiz devam etmektedir. Sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz.  Sollayarak değil, makas atarak geliyor. Bu da bir trafik terörüdür. Tahliye edilmesini istemiyoruz" dedi.

"HELALLEŞMEK İSTEMİYORUZ"

Sanık avukatı Mehmet Uysal müvekkilinde tespit edilen 90 promil alkolün güvenli sürüş yeteneğine etki edecek boyutta olmadığını vurgulayarak "Aşırı hızlı olduğu da ispatlanamamıştır. Müteveffa taraf da emniyet kemerini takmamıştır, bu nedenle kusurlu durumdadır. Bu nedenle suç, taksirle işlenmiş hale gelmektedir. Tutuklu kalması mağduriyetine neden olacaktir. Tahliyesini talep ederim" dedi.

"ALKOL ALMASAYDI, OLMAYACAKTI"

Yaralı polisin ailesiyle helalleştiklerini belirten Uysal, "Müvekkilimin anne ve babası, Alagöz ailesiyle helalleşmek istedi ve mektup yazdılar. Ancak kendilerine ulaşamadık" deyince Mahkeme Başkanı, "Şu an taraflar burada helalleşmek istiyor musunuz?" diye şikayetçilere sordu. Şehit polisin eşi Özlem Alagöz de "Alkol almasaydi bu kaza olmayacaktı. Biz helalleşmek  istemiyoruz" dedi.

"ONUN YERİNE ÖLMEYİ TERCİH EDERDİM"

Sanık Rüzgar Çetin ise "Ben kimsenin canına, malına zarar gelsin istemezdim. Özellikle de sevdiklerinden ayırmak istemezdim. Şu an yer değiştirmek imkanım olsa onun yerine ölmeyi tercih ederdim" diyerek ağladı.

"YAZIK DEĞİL O ÇOCUĞA"

Kusur durumunun tespiti açısından dosyanın Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesine karar veren mahkeme heyeti, sanık avukatlarının tahliye talebini redderek tutukluluk halinin devamına hükmetti. Senin üzerine toprağı ben atsaydım" dedi. İzleyicilerden bir kadının "Öyle deme yazık" demesi üzerine de Özlem Alagöz ile Mehmet Akif Alagöz ve Zafer Mutlu Alagöz, "Yazık değil o çocuğa. İki çocuk babasız kaldı" diye tepki gösterdiler.

İDDİANAME...

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianamede, olay günü saat 01.00 sıralarında Emre Tetik’in kullandığı polis aracıyla Beşiktaş’tan Ortaköy’e doğru seyir halinde oldukları ifade ediliyor. Sanık Rüzgar Çetin’in ise aracı ile Ortaköy’den Beşiktaş’a doğru gittiği belirtiliyor. Çırağan Caddesi üzerinde kavşaktaki ışıklara yaklaşıldığından Çetin’in en sağ şeritten önce orta şeride geçtiği önündeki aracı sollamak içinde ani manevra yaparak karşı şeride geçerek, gelen maktül ve müştekinin içinde bulunduğu polis aracına çarptığı ileri sürülüyor. Çetin’in 0.90 promil alkollü olduğu ifade edilen iddianamede, "Bilinçli taksirle bir kişinin ölümüne, bir kişinin de yaralanmasına neden olmaktan 3 yıldan 22.5 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılması talep ediliyor.

Kaynak: Hürriyet

  :

  :

  :

  :

  "'Keşke ben ölseydim' deyince..." hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete