Merkel rahatsızlığı giderek tırmanıyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel, partisi içinde baskı altında. Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) içinde Merkel'in sığınmacı politikasıyla ilgili rahatsızlık artıyor.
Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Başbakan Angela Merkel'in lideri olduğu CDU içinde Almanya'ya gelen sığınmacı sayısının azaltılması talebi artıyor. CDU Genel Başkan Vekili Julia Klöckner CDU'nun bugün yapılan yönetim kurulu toplantısı öncesi açıklamasında, yılın ilk çeyreğinde sığınmacı sayısının kayda değer miktarda azaltılması gerektiğini söyledi.

‘MERKEL'İ AÇIKTAN ELEŞTİRMEYİN' UYARISI

CDU'nun kapalı kapılar ardında yapılan toplantısında ise Merkel'e yönelik sert eleştirilerin dile getirildiği belirtiliyor. Ancak önümüzdeki haftalarda Rheinland Pfalz, Baden Württemberg ve Saksonya Anhalt eyaletlerinde yapılacak seçimler nedeniyle partililerin Merkel'i açıktan eleştirmemeleri konusunda uyarıldıkları ifade edildi.

‘ÇATIŞMADAN KAÇINMAYACAĞIZ

'Mülteci politikasından en çok rahatsızlık duyan
ise CDU'nun kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik (CSU). CSU'nun eski genel başkanı Edmund Stoiber, geçen hafta yaptığı açıklamada, mart ayındaki eyalet seçimlerine kadar sabredeceklerini, ancak Merkel'in tutumunu değiştirmemesi halinde çatışmadan kaçınmayacaklarını söylemişti.

MERKEL, SIĞINMACILARIN TÜRKİYE'DE KALMASINI İSTİYOR

Merkel ise sınırları kapatmak yerine sığınmacıların Avrupa ülkelerine eşit olarak dağıtılmasını ve Türkiye'de alınacak önlemlerle sığınmacıların Avrupa'ya gelişinin durdurulmasını istiyor.

Eleştirilerle ilgili açıklama yapan hükümet sözcüsü Steffen Seibert, koalisyon ortakları CSU ve Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) sabırsızlığına rağmen Merkel'in tutumunu değiştirmeyeceğini belirtti. Seibert, Merkel'in ulusal ve Avrupa Birliği düzeyinde bir gündem üzerinde çalıştığını, ancak Başbakan'ın eleştirileri de dikkate aldığını belirtti.

Kaynak: Sputnik.com.tr

  :

  :

  :

  :

  "Merkel rahatsızlığı giderek tırmanıyor" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete