​'Türkiye Suriyeli sığınmacıları vuruyor'

Andrew Gardner, "Türkiye sınırındaki olaylarla ilgili çok sayıda rapor aldık" diye konuştu.
Uluslararası Af Örgütü yetkilisi Andrew Gardner, “Türk sınır muhafızları Suriyeli sığınmacıları vuruyor” iddiasında bulunurken, Türk sınır muhafızlarının ise “sığınmacılara güvenlik önlemleri kapsamında ateş açtıklarını söylediklerini” belirtti.

Russia Today (RT) kanalına konuşan Gardner, "Türkiye sınırındaki olaylarla ilgili çok sayıda rapor aldık. Bu olaylarla ilgili bilgileri 2014'ten beri topluyoruz. Zira o yıl sınırı kuraldışı geçmeye çalışırken vurulan insanlarla ilgili bir dizi rapor var" dedi.

Suriye'deki durumun, sınırı geçmeye çalışırken “Türk sınır muhafızları tarafından vurulan sığınmacıların sayısının artmasına neden olduğunu” öne süren Gardner, "Suriyeli doktorlardan aldığımız bilgilere göre her gün iki ya da üç kişi sınırı kuraldışı olarak geçmeye çalışırken vuruluyor" şeklinde konuştu.

Andrew Gardner, Sputnik haber ajansının aktardığı açıklamaları sırasında Türk sınır muhafızlarının ise “sığınmacılara güvenlik önlemleri kapsamında ateş açtıklarını söylediklerini” belirtirken de "Türk yetkililer bize bu insanların kim olduğunu bilmediklerini, onların silahlı grupların üyeleri ya da kaçakçı olabileceklerini söyledi" dedi.

Bu sorunun nasıl çözülebileceği sorusu karşısında Türkiye sınırında sığınmacılar için yasal geçiş noktaları kurulabileceğini söyleyen Gardner, “bu kişilerin sorumluluğunun tek başına Ankara'ya verilmemesi gerektiğini” de savundu. 

Kaynak: ANKA

  :

  :

  :

  :

  "​'Türkiye Suriyeli sığınmacıları vuruyor'" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete