​Teknoloji devi Apple’ın ‘gizli projesi

Teknolojide dünyanın en büyüklerinden biri olan Apple'ın, yeni bir sanal gerçeklik cihazı için çalıştığı öne sürülüyor. Proje sır gibi saklanıyor.
Apple tarafından geliştirilen bu ‘sanal gerçeklik’ cihazı için yeni iddialar ise geniş bir uzman kadrosunu projeye dahil ettiği ve şimdiden bazı başlık prototipleri oluşturulduğu yönünde.

Teknoloji dergisi Chip’in, Financial Times’a dayandırdığı haberine göre; ‘gizli araştırma ekibi’ farklı zamanlarda yapılan işe almalarla firma bünyesine katılan yüzlerce çalışandan meydana geliyor. Apple’ın bu projesine ayrıca Microsoft’un HoloLens ekibinden bazı çalışanların ve Lytro gibi kamera firmalarında sanal gerçeklik teknolojileri üzerinde çalışan birçok uzmanın da gizlice dahil edildiği belirtiliyor.

Cupertinolu firmanın çalışanlar yanında son yıllarda Flyby Media, PrimeSense, Metaio ve Faceshift gibi sanal ve arttırılmış gerçeklik bağlamında yararlanılabilecek bazı firmaları da doğrudan satın aldığı biliniyor. Firmanın bu doğrultudaki yeni hedefinin ise sanal gerçeklik başlıklarında kullanabileceği optik teknolojilerine odaklanan firmaları bünyesine katmak olduğu öne sürülüyor.

Yeni nesil projelere büyük bir önem verdiği ve kalabalık ekipleri bu projelerde görevlendirdiği bilinen Apple’ın bu alanda en büyük mesaiyi sanal gerçekliğe ayırdığı açık. Zira Financial Times, Apple’ın potansiyel başlık yapılandırmaları için aylardır çeşitli prototipler geliştirmeye devam ettiğini belirtiyor.

Sahne arkasında hummalı bir çalışma ve hazırlık sürecinin olduğu anlaşılsa da Apple’ın bu başlığının Oculus Rift ya da HoloLens benzeri mi, yoksa daha çok Google Cardboard ve Samsung Gear VR ayarında bir cihaz mı olacağı halen bilinmiyor. Teknoloji devinin bir sanal gerçeklik başlığı hazırlığında olduğu artık neredeyse kesinleşse de cihazın ne zaman piyasaya sürüleceğini tahmin etmenin oldukça zor olduğu belirtiliyor.

 

  :

  :

  :

  :

  "​Teknoloji devi Apple’ın ‘gizli projesi" hakkında Tweetler

  DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete