Butikşehir’di bitikşehir oldu

AKP'nin çıkardığı Büyükşehir yasasıyla birlikte ilçe belediyelerinin ekonomisi ciddi oranda sarsıldı. Gelir kaynaklarının büyük kısmını kaybeden ilçe belediyeleri yalnızca çöp toplar hale geldi.
AKP'nin çıkardığı Büyükşehir yasasıyla birlikte ilçe belediyelerinin ekonomisi ciddi oranda sarsıldı. Gelir kaynaklarının büyük kısmını kaybeden ilçe belediyeleri yalnızca çöp toplar hale geldi.

Özellikle turizmden para kazanan bölgelerin büyükşehir yasasıyla birlikte gelirleri neredeyse yok oldu. Bu durumdan en fazla zarar gören ilçelerden biri de Fethiye oldu.

Müzeler Haftası’nda Müze Müdürü Emel Özkan ile bir araya gelen Fethiye’de Belediye Başkanı Behçet Saatcı, yasanın müzeleri de vurduğunu belirterek "Müze projemiz vardı ancak bu yasa çerçevesinde bunu yapamayacağımızı belirttik" dedi.

“NEREYİ KAZSANIZ TARİHİ ESER”

 M.Ö 5000 yıl geçmişi bulunan Fethiye’de yeri tahsis edilen yeni müzeyi büyükşehir yasasının getirdiği imkansızlık dahilinde yapamayacaklarını söyleyen Saatcı, “Fethiye’nin nereyi kazsanız tarihi eser. Bizim bildiğimiz M.Ö 5000 yıla geçmişi olan, birçok medeniyete beşiklik etmiş bir coğrafyaya sahibiz. Türkiye’deki müzelerin içerisinde Fethiye Müzesi’nin en önde ziyaret edilmesi gerekilen müze olduğunu düşünüyorum. Müze projemiz vardı ancak bu yasa çerçevesinde bunu yapamayacağımızı belirttik. İnşallah Bakanlığımız denize en yakın olması özelliği olan tiyatromuzu ardından ise debboy mevkiindeki, yerini tahsis ettiğimiz müzemizi yaparsa, çok daha güzel olacak.” diye konuştu.

RESMİ YAZIYLA REFERANDUM ÇAĞRISI BİLE YAPILDI

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, büyükşehir yasasının iptali veya revizyonu için referandum çağrısı yapmış ve “Büyükşehir Belediyesi olan 29 ilde, referandum için bir sandık daha koyalım. 6360 sayılı yasanın üzerinden 17 ay geçti. 17 ayın muhasebesini yapalım. Halkımıza, ‘Büyükşehir yasasından memnun musunuz?’ diye soralım. Mademki, en doğrusunu halk biliyor, o zaman adresimiz belli; halka gidelim.” diyerek iktidara çağrıda bulunmuştu. Saatcı ayrıca mali tabloyu işaret ederek belediyenin geçen yıllar ile bugün arasında uçurumlar olduğunu belirterek “işimiz Allah’a kalmış” demişti.

Kaynak: odatv.com / Murat Sökdü 

 

  :

  :

  :

  :

  "Butikşehir’di bitikşehir oldu" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete