Meke Gölü kurudu

Konya'nın Karapınar İlçesi'ndeki Meke Gölü, bu yıl yağışların yetersiz olması ve yeraltı su seviyesinin hızla düşmesiyle kurudu.
Sönmüş bir volkan kraterinin su ile dolmasıyla oluşan ve ortasında adacıklar bulunan Meke Gölü, yeraltı su kaynaklarıyla besleniyor. Ancak yıllardır süren kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulama sonucu yeraltı su seviyesinin sürekli düşmesi nedeniyle suyla dolu olan göl, haritadan silinme noktasına geldi.

“Neredeyse 10/1 seviyesine düşmüş yağış seyri izledik”

Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı, Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Doç.Dr. Fetullah Arık, Konya kapalı havzasında bu yıl yağış miktarında ciddi bir düşüş olduğun belirtti.

Doç.Dr. Arık, şunları söyledi;”Konya kapalı havzası; Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde’den oluşuyor. Havza içerisinde yağışların uzun yıllar ortalaması metrekareye 310 milimetre şeklindeydi. Son yıllarda yağış miktarında artış olsa da, örneğin 2014 yılında 523 milimetreye çıkmıştı, ama 2015 yılında ciddi bir düşüş yaşandı. Özellikle 2015 yılının tarımsal sulama mevsimi bitiminden sonra ciddi yağış düşüşleri oldu. Uzun yıllar ortalamalarına göre de neredeyse 10/1 seviyesine düşmüş yağış seyri izledik. Bunu şöyle izah etmek gerekiyor; örneğin uzun yıllar ortalaması 60 kilogram olan Nisan ayı yağışı, bu yıl 6.1 kilogram yağış olarak gerçekleşti. 6.1 kilogram, hemen hemen hiç yağış gerçekleşmediği anlamına gelir. Dolayısıyla hem artan kuraklık, hem de düşen yağış nedeniyle de yeraltı sularında ciddi çekilmelere neden oluyor.”

“Meke Gölü’nden 2006-2007’den sonra kuruma seyri değişmedi ve tamamen negatif yöne devam etti”

Yeraltı su seviyesi düşüşünün tarımsal sulamadan kaynaklandığına dikkat çeken Doç.Dr. Fetullah Arık, şöyle konuştu:

“Yeraltı suyundaki çekilmelerinin temel nedeni de tarımsal sulamadır. Şu an ki gözlemlerimiz geçen yıl Nisan ayına göre yeraltı su seviyelerinde havzanın bazı bölgelerinde 2.5, 3 metreyi bulan ortalama 2 metre civarında düşüm söz konusudur. Son 30- 40 yıllık uzun yıllar ortalaması 1 metre iken, 2015’den 2016’ya geçtiğimiz dönemde 2 metreye çıktı. Ortalamanın oldukça üzerindedir. Tabii ki bundan havzanın bir çok alanındaki sulak alanlarda nasibini alıyor. Bunlardan biri de Meke Gölü’dür. Meke Gölü öteden beri bizim nazar boncuğumuz, ama maalesef gün geçtikçe yeraltı sularının çekilmesi nedeniyle oradaki su da daha derinlere gidiyor. Meke Gölü’nde şu an görülen su da, yağışlarla biriken sulardır. Yağışla beslenme söz konusu değil. Meke Gölü’nden 2006-2007’den sonra kuruma seyri değişmedi ve tamamen negatif yöne devam etti.”

Arık, havzada 100.000’i kaçak olmak üzere yaklaşık 135.000 kuyunun bulunduğunu ve bunların kontrol altına alınmasının,  çok su isteyen ürünlerde değişikliğe gidilmesinin ve sulama sisteminde de tamamen kapalı sistem sulamaya geçilmesinin Meke Gölü’nün bir nebze de olsa kurtulmasını sağlayacağını vurguladı.

Meke Gölü’nün, UNESCO tarafından jeoloji mühendislerinin çalışma alanı olarak önerildiğine dikkat çeken Doç.Dr. Arık, “Karapınar çevresi ve Meke Gölü, hem kültür mirası, hem de jeolojik miras listesi içerisinde önemli bir sırayı elde etmiştir” dedi.

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "Meke Gölü kurudu" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete