AB ile İngiltere arasında anlaşma sağlandı

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, İngiltere'nin AB üyeliği için oybirliğiyle anlaşma sağlandığını duyurdu.
Belçika'nın başkenti Brüksel'de, İngiltere'nin AB üyeliği için dünden beri devam eden ABZirvesi'nde, Ada'nın talep ettiği 4 şart üzerine, diğer üye liderleriyle birlikte anlaşma sağlandığını açıkladı. AB Konseyi Başkanı Tusk, resmi Twitter hesabından, "Anlaşmaya varıldı. Oybirliğiyle Birleşik Krallık'la yeni anlaşma sağlandı." ifadeleriyle 2 gündür devam eden zirvede uzlaşmaya varıldığını açıkladı. 

İngiltere ile AB arasında varılan yeni anlaşmanın içeriği hakkında ise henüz detaylı bir açıklama yapılmadı. 

İngiltere, AB üyeliğinin devam etmesi için 4 maddelik şart koşmuştu. Şartlar arasından en çok tartışılanı ise "AB üyesi ülkelerden İngiltere'ye gelen göçmenlerin devlet yardımları alabilmesi için ülkede en az 4 yıl yaşaması" olmuştu. 

Cameron ayrıca Euro Bölgesi'ndeki ülkelerin İngiltere'yi etkileyecek kararlarda dikkat etmesini istiyordu.

İngiltere dışında, 27 AB üyesiyle anlaşmaya varıldığı takdirde Ada'nın Haziran ayında ABüyeliğine karar vermesi için referanduma gitmesi bekleniyordu. İngiliz lider Cameron'in zirveden hemen sonra Bakanlar Kurulu'nu olağanüstü toplantıya çağırması ve referandum gününü resmi olarak duyurması bekleniyor.

Kaynak: haber.sol.org.tr

  :

  :

  :

  :

  "AB ile İngiltere arasında anlaşma sağlandı" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete