ABD, IŞİD şefini Suriye’de vurdu

ABD özel kuvvetleri terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Suriye’deki petrol ve doğalgaz operasyonlarından sorumlu komutanı Ebu Sayyaf’ı ülkenin doğusunda önceki gece komandoların da dahil olduğu nokta operasyonunda öldürdü.
ABD ordusuna bağlı özel kuvvetler bünyesindeki komandoların önceki gece Suriye’nin doğusunda gerçekleştirdiği baskında, Ebu Seyyaf adıyla bilinen IŞİD lideri öldürüldü.

Seyyaf’ın öldürüldüğüne dair açıklama, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve Beyaz Saray tarafından yapıldı. Pentagon sözcüsü Ashton Carter, Suriye’nin doğusundaki El Omar petrol sahası civarında gerçekleştirilen baskında, Ebu Seyyaf’ın eşi Ümmü Seyyaf’ın da yakalandığını belirtti.

Ümmü Seyyaf’ın şu an Irak’ta tutulduğu açıklandı. ABD’den yapılan açıklamalarda Ebu Seyyaf’ın IŞİD’in petrol, gaz ve mali operasyonlarını yönettiği belirtildi. Amerikalı yetkililer, operasyonda ABD komandolarından ölen ya da yaralanan olmadığını duyururken, 12 civarında IŞİD militanın öldürüldüğünü duyurdu. Hedefin Ebu Sayyaf’ı canlı yakalamak olduğu ama sert direnişten ötürü öldürüldüğü de açıklandı.

ŞİDDETLİ ÇATIŞMA

AP’ye konuşan adını vermeyen bir ABD savunma yetkilisi de operasyona Amerikan Delta komandolarını taşıyan V-22 Osprey ve Blackhawk helikopterlerinin katıldığını söyledi.

Bu görev gücü Irak’tan Suriye’deki operasyon bölgesine uçtu. Deyr ez Zur vilayetindeki Al Omar petrol sahasında çok katlı bir bina olan hedefe ulaşıldığında Amerikan güçleri, IŞİD militanlarının sert direnişiyle karşılaştı. Hatta bazı yerlerde göğüs göğüse çatışmalar yaşandı. Öldürülen Ebu Seyyaf’ın Tunus kökenli olduğu da açıklandı.   

Beyaz Saray, Ebu Seyyaf’a yönelik baskın emrini ABD Başkanı Barack Obama’nın verdiğini açıkladı. Yapılan açıklamada, operasyon için Şam rejimiyle işbirliğine gidilmediği, herhangi bir bilgilendirme de yapılmadığı belirtildi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadette Meehan, “Operasyonda, çiftin köle olarak tuttuğu anlaşılan genç bir Ezidi kadın da kurtarıldı” dedi. Meehan operasyonla ilgili Şam rejimiyle herhangi bir temas kurulmadığını vurguladı.

Bu arada dün Suriye devlet televizyonu da ABD operasyonunun duyurusundan önce ülkenin doğusunda IŞİD’in petrol işlerinden sorumlu şefinin öldürüldüğüne dair bir haber geçmişti. Daha sonra bu haber Suriye devlet televizyonlarında tekrarlanmadı. 

  :

  :

  :

  :

  "ABD, IŞİD şefini Suriye’de vurdu" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete