​ABD'den 'Esad' açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın Moskova'ya giderek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinin "sürpriz olmadığını" açıkladı.
Sözcü Kirby, "Suriye ve Rusya arasındaki görüşmelerin yeni başlamadı. Aralarında zaten bir ilişki vardı" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladı. Kirby, "Rusya-Suriye arasındaki ilişkiler ve Rusya'nın yakın zamanda Suriye'deki askeri operasyonları göz önünde bulundurulduğunda Esad'ın Moskova'ya gitmesi sürpriz olmadı" dedi.

Kirby, Kerry'nin daha önceden Esad ile Putin arasındaki görüşmeden haberi olup olmadığı yönündeki soruya cevap vermedi.

Esad'ın Moskova ziyaretinin, Kerry'nin bu hafta Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile yapacağı görüşmeyi nasıl etkileyeceği yönündeki soru üzerine Kirby, Suriye ve Rusya arasındaki görüşmelerin yeni başlamadığına dikkat çekti ve "Moskova ve Şam arasında zaten bir ilişki vardı" dedi.

NETANYAHU'NUN SÖZLERİ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "Yahudileri katletmesi için Hitler'i dönemin Filistin Müftüsü Hacı Emin Hüseyni'nin ikna ettiği" şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Kirby, "Akademik çalışmalar bu tezi doğrulamıyor" diye konuştu.

Kirby, Netanyahu'nun sözlerinin İsrail ve Filistin'de devam eden gerginliği olumsuz etkileyip etkilemeyeceği yönündeki soruları ise cevapsız bıraktı.

NAVAZ ŞERİF'İN ZİYARETİ

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in Washington ziyaretini de değerlendiren Sözcü Kirby, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bugün Şerif ile görüştüğünü, görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel güvenlik konularının ele alındığını kaydetti.

Kirby, Kerry'nin Pakistan'ın bölgede "teröre karşı verdiği mücadeleden ve Afganistan ile Taliban arasındaki görüşmelerdeki çabalarından dolayı" Şerif'e teşekkürlerini ilettiğini bildirdi.

Navaz Şerif'in ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesi öngörülüyor.

  :

  :

  :

  :

  "​ABD'den 'Esad' açıklaması" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete