“Oy ve Hilesi” kimin hilesi?

Twitter’da aniden Oy ve Ötesi’nden esinlenmiş ancak bu oluşumu yıpratmaya dönük “Oy ve Hilesi” adında bir hesap türedi. Hesabın tek tweet’i varmış gibi gözüküyor ancak 43.000’e yakın takipçisi var.
Efe Kerem Sözeri, jiyan.org’da yer alan ancak bu sitenin erişime engellenmesi sebebiyle medium.com’daki blogunda paylaştığı yazısında şöyle diyor:

“Twitter’da dün gece bir hesap dikkatimi çekti, adı ‘Oy ve Hilesi’:eçim güvenliği için sivil gönüllülerin kurduğu Oy ve Ötesi hesabıyla kelime oyunu yapılmış. Yandaş gazetelerin hedef gösterdiği bağımsız sandık gönüllüleri hakkında kara propaganda ve dezenformasyon ihtimali olabileceği için dikkatimi çekmişti, hikayenin devamı daha da ilginç çıktı.

Hesabın 42 binden fazla takipçisi var, ancak attığı tek tweet şu:Hesaba takipçi kazandırmaya çalışanlar ise oldukça tanıdık, mesela Hilal Kaplan ve Hüseyin Tarık Aydın:Hesabı duyuranlar arasında AKP’nin seçim görevlileri de var:Şunu net bir şekilde belirtmeliyim:
Sadece AKP’lilerden bile oluşsa, seçim güvenliği, adil sayım ve şeffaflık için çalışacak tüm ekiplere saygım sonsuz. Oy ve Ötesi’ne güvenme nedenim de bu: kimlerden kurulduğu belli, tüzüğü belli, hatta bağımsız bir mali denetim raporu bile var.

“Oy ve Hilesi” ise bunun tam tersi. 17 Kasım 2014’te oluşturulmuş bu hesabın gizli bir geçmişi var.

Önce küçük bir Twitter bilgisi:

Twitter’daki tüm hesapların kimlik numarası gibi bir numarası vardır. Hesap adınızı değiştirseniz bile bu numara değişmez. Örneğin benim kendi Twitter hesabımın, Jiyan’ın resmi hesabının ve “Oy ve Hilesi”nin Twitter kimlik numaraları şöyle:Yeni açılmış gibi gösterilen, dün gece ilk tweet’ini atmış “Oy ve Hilesi” hesabının bir anda 42 bin kişiye ulaşmış olması imkansız. Bu nedenle, hesabın bir geçmişi olduğunu, ismini değiştirdiğini düşünerek “2880868875” numarasını Google’da aradım ve karşıma bir Twitter takipçi artırma servisi çıktı:Bu ekran görüntüsü, Google tarafından 20 Ekim’de otomatik olarak hafızaya alınmış, “@oyvehilesi” hesabı o tarihte “@irem_cevikk” adını taşıyorken böyle görünüyormuş.

Karşılaştırmak için, Google’ın “@irem_cevikk” için kaydettiği Twitter kimlik numarasına ve “@oyvehilesi”nin Twitter kimlik numarasına baktım. Aynı.Twitter’ın her hesaba bir kimlik numarası vermesinin sebebi, bir hesap ismi değişse bile, onu takip eden kişilerin aynen kalabilmesi.

Böylece “@irem_cevikk” adına bir hesap alıp, bol göğüs dekolteli bir profil fotoğrafı seçip, özlü sözler paylaşan 20 yaşında İzmirli bir genç kadın gibi davrandığınızda takip eden 50 bin kişi, siz adınızı bir gecede “Oy ve Hilesi” yapınca da sizi takip etmeye devam ediyor.

Bunun sağlamasını yapmak için, Twitter’da siz de “@irem_cevikk” diye arama yapabilirsiniz, karşınıza “@oyvehilesi” hesabı çıkacaktır. Çünkü bu aynı hesap:Burada ciddi bir sorun var.

Oy ve Ötesi günlerdir AKP yanlısı gazeteler tarafından hedef gösteriliyor. Sabah ve Star gazeteleri Oy ve Ötesi’nin Fethullah Gülen ile bağlantılı olduğunu iddia ederken, bir Akit yazarı müşahitlerin cezaevine konmasını dahi talep etti.

Hiçbir veriye dayanmayan bu tür iddialara iftira der geçeriz, fakat hükümet yanlısı gazetelerde birbiri ardına yazıldıklarında seçim güvenliğini tehlikeye düşürecek sistemli bir saldırıya dönüşüyorlar.

Korkarım, “Oy ve Hilesi” de bu ucuz ama tehlikeli saldırının bir parçası. 20 yaşında bir kadın bedenini kullanacak kadar da alçakça.

Demokrasiye ve adil seçimlere yönelik böyle saldırıları bertaraf etmenin yolu belli: Oy verin, ve oyunuza sahip çıkın.


Oy ve Ötesi’nin hala gönüllülere ihtiyacı var, müşahit eğitimleri de devam ediyor. Aklınızda olsun.

Güncelleme, 25 Ekim 2015, 13.00: “Oy ve Hilesi”ni üreten ekip, benim yazım yayına girdikten sonra delil karartmak için başka bir hesabın adını “@irem_cevikk” olarak değiştirmiş. Bu oldukça gülünç, çünkü şu anda “@irem_cevikk” adını kullanan ve “eski hesabım kapatıldı, bu yedek” iddiasında bulunan hesabın da bir geçmişi var, Ocak 2015’te açılmış, kimlik numarası da “3004376043″ şeklinde:Bu duruma dikkatimi çeken Ümit Kıvanç’a yazısı için çok teşekkür ederim: “Oy ve hilesi”ni anladık da, İrem Çevik kim?

Kaynak: jiyan.org / Efe Kerem Sözeri

  :

  :

  :

  :

  "“Oy ve Hilesi” kimin hilesi?" hakkında Tweetler

  DİĞER MEDYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete