Suriye yönetiminden tüm kadın ve erkeklere savaş çağrısı!

Suriye yönetimi Hasekelilere savaşa katılma çağrısında bulundu.
Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke kentinde IŞİD'in başlattığı saldırı ardından IŞİD ile Suriye ordusu ve Ulusal Savunma Güçleri (NDF) arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor.

Haseke'nin bir bölümü Suriye yönetiminin bir bölümüyse Kürt güçlerin elinde bulunuyor.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Merkezi (OCHA), çatışmalar nedeniyle Haseke'de 50 bin kişinin yer değiştirdiğini, 10 bin kişininse kuzeydeki Amuda kasabasına gitmek üzere kentten ayrıldığını söyledi.

'200 BİN KİŞİ GÖÇ EDEBİLİR'

AFP'ye konuşan Suriyeli bir OCHA yetkilisi, "Durumun daha kötüye gitmesi halinde, önümüzdeki saat ve günlerde, 200 bine kadar kişi şehirden kaçmaya çalışabilir" dedi.

Yetkili, bu durumda Hasekelilerin büyük olasılıkla Kamışlı ve Amuda'ya doğru gideceklerini kaydetti.

OCHA yetkilisi, yerelden kendilerine aktarılan bilgilere göre 2000 sivilin bazı mahallelerde sıkışıp kaldığını da sözlerine ekledi.

BAZI MAHALLELERDE YOĞUN ÇATIŞMALAR

İngiltere merkezli, muhaliflere yakın Suriye İnsan Hakları için Gözlemevi (SOHR) çatışmaların kentin güney ve güneydoğusundaki mahallelerde yoğunlaştığını bildirdi.Suriye resmi haber ajansı SANA'ya konuşan Haseke Valisi Muhamed Zaal el-Ali ise "ordu birlikleri, güvenlik güçleri ve halk savunma gruplarının kenti ve sakinlerini korumak için stratejik ve korumaya yönelik mevzilerde konumlandığını" belirtti.

SANA haberinde "teröristler sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor" ifadesi de yer aldı.IŞİD'TEN 'HAPİSHANEYİ ELE GEÇİRDİK' AÇIKLAMASI

IŞİD'e ait olduğu belirtilen bir Twitter hesabından yapılan açıklamada örgütün kentteki merkezi hapishaneyi ele geçirdiği bildirildi.

IŞİD, hapishanedeki mahpusların serbest bırakıldığını belirtti.Bu bilgi henüz bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

HASEKELİLERE ÇATIŞMA ÇAĞRISI

Akşam saatlerinde Suriye yönetimi "silah taşıyabilen tüm Hasekelilere IŞİD'e karşı savaşma çağrısı" yaptı.Enformasyon Bakanı Ümran el Zubi devlet televizyonundan yaptığı çağrıda"silah taşıyabilen tüm erkekleri, tüm genç kadınları ve genç erkekleri kenti savunmak için ön cephelere katılmaya" çağırdı.

El Zubi, IŞİD'in kentteki bir güvenlik merkezine yaptığı bombalı saldırıda merkezin bir bölümünün tahrip olduğunu söyledi.

KOALİSYON'DAN PERŞEMBE HASEKE'DE HAVA SALDIRISI

SANA'ya konuşan Haseke Emniyet Müdürü ise güvenlik güçlerinin Haseke Merkez Hapishanesi Garnizonu'ndan çekildiği yönündeki haberleri yalanladı.

Öte yanda koalisyon güçleri tarafından Perşembe günü gerçekleştirilen saldırılar kapsamında Haseke'de de bir hava saldırı gerçekleştirildiği belirtildi.

Bu saldırıda bir IŞİD'e ait bir taktik birliğinin ve bir aracın vurulduğu kaydedildi.

Kaynak: BBC Türkçe

  :

  :

  :

  :

  "Suriye yönetiminden tüm kadın ve erkeklere savaş çağrısı!" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete