İtalya terör alarmının seviyesini arttırdı

Tunus, Fransa ve Kuveyt'teki terör saldırılarından sonra İtalya'daki terör alarmının seviyesi arttırıldı.
İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano, Milano'da katıldığı bir toplantıda yaptığı açıklamada, bugün üç ülkede gerçekleştirilen saldırılara dikkati çekerek, "Bugün çıkarılması gereken ders hiçbir ülkenin risksiz olmadığıdır. Bu nedenledir ki terör alarmı seviyesini yükselttik. Özellikle de hassas öneme sahip yerlerdeki birimlerimizi daha duyarlı hale getirdik" dedi.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi de Fransa ve Tunus'taki saldırıları kınarken, hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerini iletti.

Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella da Fransız mevkidaşı François Hollande'a taziyelerini iletirken saldırıyı kınadı.

PEŞAVER SALDIRISI ŞÜPHELİSİ GÖZALTINDA 

Öte yandan, İtalyan basınına yansıyan haberlerde, 2009 yılında Pakistan'ın Peşaver kentindeki bombalı saldırıya katıldığı iddia edilen Pakistan uyruklu bir yolcunun Roma Uluslararası Fiumicino Havaalanı'nda terörizm suçlamasıyla gözaltına alındığı bildirildi.

Peşaver'de 28 Ekim 2009 tarihinde pazar yerine düzenlenen ve onlarca kişinin hayatını kaybettiği saldırıda aktif rol aldığı belirtilen ve İtalya'da canlı bomba eylemi yapma şüphesi olduğu belirtilen 36 yaşındaki Siyar K. gözaltına alındı.

Siyar K'yi İtalyan gizli servisinin bir süredir takip ettiği, şüphelinin İtalya'da terör eylemi düzenlemek isteyen El-Kaide ile bağlantılı olabileceği ifade edildi.

Pakistan uyruklu şüphelinin Roma'dan, Sardinya Adası'ndaki Olbia kentine, Nisan ayında çökertilen El-Kaide'nin eski lideri Usame Bin Ladin ile ilişkili örgüt üyeleriyle buluşmaya gideceği öne sürüldü.

Kaynak: HaberTürk

  :

  :

  :

  :

  "İtalya terör alarmının seviyesini arttırdı" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete