Saray’a 60 milyon dolarlık savaş helikopteri alınıyor

İsraf tartışmalarının odağındaki Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Türkiye tarihinde eşi görülmemiş bir adım atıyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteğiyle Saray’a, savaş ortamlarının vazgeçilmezi olan ABD yapımı Chinook helikopter alınacağı belirtiliyor. 60 milyon dolarlık çift pervaneli helikopterin VIP hizmeti verecek hale getirileceği kaydediliyor. Cumhurbaşkanı’nın, savaş uçağı, mekanize araçlar, top gibi silah sistemlerini taşıyabilen bu kadar büyük bir helikopteri ne amaçla kullanacağı merak konusu.

BİRİM MALİYETİ YAKLAŞIK 60 MİLYON DOLAR

Milyarlarca liralık maliyetiyle israf tartışmalarının odağı haline gelen Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Türkiye tarihinde eşi görülmemiş bir adım atıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın isteğiyle Saray’a, gerektiğinde savaş uçağı taşıma kapasitesine sahip ABD yapımı Chinook helikopter alınacağı belirtiliyor. Dünyaca ünlü çift pervaneli helikopterin birim maliyeti yaklaşık 60 milyon dolar.

HELİKOPTER VIP HİZMET VERECEK

Erdoğan için helikopterin VIP hizmeti verecek hale getirileceği kaydediliyor. Savaş ortamlarının vazgeçilmezlerinden olan Chinook, 55 kişi taşıyabiliyor. Helikopterler, mekanize araçları, top gibi silah sistemlerini nakledebiliyor. Chinook helikopterleri Yunanistan, İngiltere, İtalya ve Mısır gibi pek çok ülkenin ordusunda görev yapıyor. Chinook’lar yük helikopterleri arasında efsanevi bir yere sahip.

İLK KEZ ABD ORDUSU İÇİN ÜRETİLDİ

CH – 47S tipi Chinook model helikopterler ABD ordusu için ilk kez 1962’de üretildi. Her türlü iklim ve şartta, savaşta, afette muharip ve hayat kurtarıcı olarak görev yapıyor. Helikopterlerin, ABD ordusunda 2040’lara kadar görev yapması bekleniyor. Chinook’lar ayrıca, ABD Başkanı Barack Obama’nın seyahatlerinde de destek amaçlı olarak sık sık kullanılıyor.

6 ADET ALINMASI KARARLAŞTIRILDI

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında ocak ayında toplanan Savunma Sanayi İcra Komitesi’nde (SSİK), daha önce 6 adet alınması kararlaştırılan Chinook’ların sayısının 11’e çıkarılması kararlaştırılmıştı. Zaman'dan Emre Soncan’ın haberine göre yeni sipariş taleplerinden 4’ü Genelkurmay Başkanlığı’ndan, biri ise Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) geldi. MSB’nin helikopteri VIP maksatlı talep ettiği ve teslimat yapıldığında söz konusu Chinook’u Saray’a teslim edeceği kaydediliyor.

ERDOĞAN NE AMAÇLA KULLANACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kadar büyük bir helikopteri ne amaçla kullanacağı ise merak konusu oldu. Chinook alımıyla ilgili asıl proje, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın (ÖKK) ağır nakliye helikopteri ihtiyacını karşılamak için 2006 yılında başlatıldı.  İlk projede alınan 6 helikopterden 5’i Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na diğeri ise Özel Kuvvetler’e tahsis edilecek.  TSK şimdiye kadar yük taşıma ihtiyacını Blackhawk ve Cougar helikopterleriyle sağlıyordu.

2012’nin Eylül ayında, izin dönüşü birliklerine teslim olmak üzere Elazığ’da toplanan 200 sivil silahsız asker, 3 otobüs, 1 midibüs, 1 minibüs ve kendilerine refakat eden 10 zırhlı araçla Muş istikametine doğru ilerlerken saldırıya uğramıştı. 10 askerin şehit olduğu saldırının ardından kamuoyundan eleştiriler yükselmiş, askerlerin birliklerine neden havayoluyla sevk edilmediği sorusu gündeme gelmişti.

Eleştirileri dikkate alan güvenlik bürokrasisi, Chinook nakliye helikopterlerinin bir an önce Türkiye’ye getirilmesi için lobi faaliyetlerini hızlandırmış fakat sonuç alamamıştı. Chinook’lar TSK envanterine girdikten sonra, Mehmetçiğin sevkıyatında da önemli rol oynayacak.

CHİNOOK 13 TON YÜK TAŞIYABİLİYOR


Mürettebat: 3

Yük taşıma kapasitesi: 12.700 kg.  (12,7 ton)

Uzunluk: 30,1 m.

Yükseklik: 5,7 m.

Boş ağırlık: 10 ton

Azami hız: 315 km/s

Seyir hızı: 240 km/s

Menzil: 741 km.

  :

  :

  :

  :

  " Saray’a 60 milyon dolarlık savaş helikopteri alınıyor" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete