close

Suriye'den yeni göç dalgası geliyor!

İdlib’in muhaliflerin eline geçmesinin ardından Esad ile muhalifler arasındaki çatışmaların artmasıyla Türkiye sınırına doğru göç hareketinin başladığı bildirildi.
İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi basın danışmanı Burak Karacaoğlu, İdlib’in muhaliflerin eline geçmesinin ardından Şam ile çıkan çatışmaların hız vermesiyle göçün arttığını bildirdi.
 
SALDIRILAR ARTTI
 
Karacaoğlu, Esad'ın bölgeye yönelik saldırılarını son günlerde artırdığını iddia etti.
 
Özellikle hava saldırılarıyla sivillerin hedef alındığını iddia eden Karacaoğlu, saldırılar sonucu binlerce ailenin evlerini terk ettiğini söyledi.

Karacaoğlu, şunları kaydetti:
 
"Beşinci yılına giren Suriye'deki olaylarda 250 binden fazla sivil hayatını kaybetti. Uluslararası kamuoyu ise sivillerin kitle imha silahları ile katledilmesine bile sessiz kaldı. Sessizlikten destek alan Esed rejimi ise çocukları ve kadınları hedef almaya devam ediyor. Son olarak İdlip kentinde klor gazlı saldırılarda bulunuldu. İdlib’in muhaliflerin eline geçmesinin ardından Esed rejiminin saldırılarına hız vermesi, göçü tetikledi."
 
TÜRKİYE SINIRINA DOĞRU GÖÇ EDİYORLAR
 
Sivillerin, evlerini terk etmek zorunda kaldığını vurgulayan Karacaoğlu, Türkiye sınırına doğru göç hareketi başladığını aktardı.
 
Kaçan 50 bini aşkın kişinin sınıra doğru ilerlediğini belirten Karacaoğlu, "Bu sayının saldırılar sürdükçe artması bekleniyor. Büyük çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu insanlar, tarlalarda hasırların üzerinde hayatlarına devam etmeye çalışıyor. Bölgede acil çadır, battaniye gibi barınma ve gıda malzemelerine ihtiyaç duyuluyor" ifadelerini kullandı.

  :

  :

  :

  :

  "Suriye'den yeni göç dalgası geliyor!" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ