Can Dündar: Tutuklu akademisyenleri de buradan alıp gideceğiz

1 Nisan'daki son duruşmada Dündar ve Gül'ün tutuksuz yargılanmalarına devam edilmesine karar verilmişti.
Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, MİT TIR'ları davası için bugün dördüncü kez hâkim karşısına çıkıyor. Dündar ve Gül'ün 1 Nisan 2016'daki son savunmalarının ardından, tutuksuz yargılanmalarına devam edilmesine karar verilmişti. Yurt dışına çıkış yasaklarının devamına karar verilen Can Dündar ve Erdem Gül, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin görülen davada haklarındaki tüm suçlamaları reddetti. 

"Siyasi ve askeri casusluk", "devletin gizli bilgilerini temin etme yayımlama" ve "hükümeti devirmeye teşebbüs, terör örgütüne yardım"la suçlanan Can Dündar ve Erdem Gül, Anayasa Mahkemesi'nin tutuklamayla "kişi hürriyeti, kişi güvenliği, basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine" karar vermesiyle tahliye edilmişti.

Canlı Blog

12.15:
 Savcılık, esas hakkındaki mütaalasını hazırlamak için süre talep etti. Mahkeme duruşma günü belirlemek için ara verdi.

12.10: Can Dündar: Bir zafer daha.. Ankara MİT TIR'ları davasıyla birleştirme talebi reddedildi.

12.05: Mahkeme, MİT TIR'ları davası ile Yargıtay'da askerlerin yargılandığı davanın birleştirilmesi talebini reddetti!

11.45: Mahkeme, MİT TIR'ları davası ile Yargıtay'daki Selam Tevhid dosyasının birleştirilmesini görüşmek üzere duruşmaya ara verdi.  

11.30: Av. Ergin Cirmen: Anayasa Mahkemesi'nce sanıkların haklarının ihlal ediliği açıkça tescillenmiştir. Dosyaların birleştirilmesi talebi siyasilerin isteğidir ve bu nedenle gündeme gelmektedir.

11.20: Atalay: Dava, basın kanununda yer alan 4 aylık sürenin geçmesinden sonra açılmıştır. Hak düşürücü süre geçmiştir.

11.15: Avukat Akın Atalay: Kimse böyle bir davada sorumluluk almak istemiyor, ancak mahkemeler de görevden kaçamaz.

10.55: Dündar ve Gül'ün avukatları: Bu dosyanın Yargıtay'daki Selam Tevhid dosyasıyla birleştirilmesi talebi reddedilmelidir.

10.48: Savcı; bu dava dosyasının Yargıtay'daki Selam Tevhid dosyası ile birleştirilmesini talep ediyoruz.

10.45: Tanık ifadesi sona erdi. Mahkeme tanık beyanlarına ve gelen evraklara ilişkin savcılık makamına söz verdi

10.40: Emre Erciş: Davadan medya yoluyla haberdar oldum. Savcı İrfan Fidan, Bayram Kaya'nın tweetiyle ilgili mesajlaşmamızı sordu.

10.30: Gazeteci Emre Erciş tanık olarak dinlenecek.

10.25: Duruşma başladı

10.05: Erdem Gül: Tutuklu akademisyenlerin de serbest bırakılması gerekiyor. Çağlayan Adliyesinden iki iyi haberle çıkmamız gerekiyor.

10.00: Can Dündar: Yargılama sonunda hem basın özgürlüğü hem ifade özgürlüğü daha ileri bir noktaya taşıyacağız. Tutuklu akademisyenleri buradan alıp gideceğiz.

Enis Berberoğlu hakkında 'casusluk' soruşturması

MİT TIR'larındaki silah ve mühimmatlara ilişkin görüntüleri Can Dündar'a verdiği öne sürülen CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında 'casusluk' soruşturması başlatıldı. Daha önce yaptığı açıklamada, "Eski bir gazeteci ve yeni siyasetçi sıfatıyla bu haberin tüm sorumluluğunu üstlenmeye hazırım" diyen Berberoğlu, "Anamuhalefet lideri dahil milletvekillerini içeri atma niyetleri varsa ancak hodri meydan demek lazım" diye konuşmuştu.

Can Dündar, Erdem Gül'le birlikte 92 gün boyunca tutuklanmalarına neden olan MİT TIR'ları haberleri ve fotoğraflarının hikâyesini "Tutuklandık" kitabında paylaşmıştı. Dündar, "İşte Erdoğan'ın yok dediği silahlar" manşetine dayanak olan MİT TIR'ları görüntülerinin, "solcu bir milletvekili dostu tarafından flash disk içinde kendisine getirildiğini" açıklamıştı ve bu milletvekilinin Berberoğlu olduğu iddia edilmişti.

Kaynak: T24.com.tr

  :

  :

  :

  :

  "Can Dündar: Tutuklu akademisyenleri de buradan alıp gideceğiz" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete