Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 12 ağır suçlama

CHP milletvekili Fikri Sağlar, 17/25 Aralık ve MİT TIR’ları dosyaları nedeniyle dönemin başbakanı Erdoğan ile 4 eski bakan hakkında 6 soruşturma önergesi hazırladı
CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, 17/25 Aralık ve MİT TIR’ları dosyaları nedeniyle dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan ile 4 eski bakan hakkında 6 soruşturma önergesi hazırladı. Önergelerde Erdoğan için “görevi kötüye kullanmak”tan, “suçluyu kayırma”ya; “devlete karşı savaşa tahrik”ten, “suç için anlaşma”ya kadar 12 ayrı suçlama yöneltildi.

CHP’li Sağlar, 17 Aralık ve MİT TIR’ları soruşturmaları doğrultusunda “dönemin Başbakanı” sıfatıyla Erdoğan hakkında iki ayrı soruşturma önergesi hazırlayarak CHP grubuna teslim etti.

Erdoğan’ın 18 Nisan 2013 tarihli MİT raporuyla rüşvet ve yolsuzluk dosyasında isimleri geçen Rıza Sarraf ile eski bakanlar Zafer Çağlayan ve Muammer Güler’in ilişkileri konusunda uyarıldığı, ancak ilgili bakanları görevde tutarak, görevini kötüye kullandığı belirtildi.

Erdoğan’ın 25 Aralık soruşturmasını doğrudan etkileyen girişimlerde bulunduğu belirtilen gerekçede, Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen telefon görüşmelerine de yer verildi. Önergede, Erdoğan’ın görevi sırasındaki eylemlerinin Türk Ceza Yasası’nın “görevi kötüye kullanma”, “kamu görevlisinin suçu bildirmemesi”, “yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüs”, “suçluyu kayırma”, “nüfuz ticareti” ile Mal Bildirimi Yasası’nın “haksız mal edinme, mal kaçırma ve gizleme” suçlarına uygun düştüğü ileri sürülerek hakkında Meclis soruşturması açılması talep edildi.

"DEĞERLENDİRECEĞİZ"

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Sağlar’ın hazırladığı önergelerle ilgili “Sayın Fikri Sağlar şahsi olarak gruba başvurmuştur. Bunlarla ilgili grubumuzda gerekli incelemeler yapılacaktır, hukuki değerlendirmelerden geçecek ve uygun olup olmadığı değerlendirilecektir” dedi.

Erdoğan’a iki ayrı dosyadan 12 suçlama

1 Görevi kötüye kullanma
2 Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi
3 Yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüs
4 Suçluyu kayırma
5 Nüfuz ticareti
6 Haksız mal edinme, mal kaçırma ve gizleme
7 Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma
8 Devlete karşı savaşa tahrik
9 Yabancı devlet aleyhine asker toplama
10 Anayasayı ihlal
12 Silah sağlama
12 Suç için anlaşma

Kaynak: Cumhuriyet

HABERİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

  :

  :

  :

  :

  "Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 12 ağır suçlama" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete