Öcalan sekreteryasını çok iyi tanıyor

Abdullah Öcalan'ın, 'sekreteryası' olarak görev yapmak üzere sevk edilen 5 PKK'lı mahkumdan 4'ünün, Bekaa'dan arkadaşları olduğu ortaya çıktı.
İmralı Adası'nda çarptırıldığı ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan'ın yanına gönderilmek için bulundukları cezaevinden çıkarılan ve halen Bursa Özel Tip Cezaevi'nde bekletilen  Ömer Hayri Konar,Mehmet Sait Yıldırım, Çetin Arkaş, Nasrullah Kuran ve Veysi Aktaş adlı PKK'lı mahkumların bizzat Abdullah Öcalan tarafından seçildiği belirtildi. 

'PLANDA SAYI SEKİZDİ AMA...' 

Daha önce 4'ü kadın, 4'ü erkek olmak üzere toplam 8 mahkumun Öcalan'a 'sekreterya' olarak gitmesi planlanırken, İmralı Adası'ndaki Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nin fiziki şartlarının buna uygun olmaması nedeniyle kadın mahkumlardan vazgeçildi, bu 5 PKK'lının gitmesinde karar kılındı.

İmralı'da çözüm süreci görüşmelerinde Öcalan'a sekreterya görevi yapacak PKK'lı mahkumdan Ömer Hayri Konar, Mehmet Sait Yıldırım, Çetin Arkaş ve Nasrullah Kuran'ın, Lübnan'ın Bekaa Vadisi'nde birlikte bulunduğu öğrenildi.

Veysi Aktaş'ın ise Yıldız Teknik Üniversitesi'nde öğrenim görürken örgüte katıldığı kaydedildi. Onun 'sekreterya' kadrosuna girmesinde ise iyi bilgisayar kullanmasının etken olduğu ileri sürüldü.

SEKRETERYA'DA KİM KİMDİR?

Abdullah Öcalan'a 'sekreterya' olarak seçtiği 5 PKK'lının işledikleri suçlar, çarptırıldıkları cezalar ve hapis yattıkları süreler şöyle:

* Ömer Hayri Konar: Elazığ nüfusuna kayıtlı, 50 yaşında. 'Devletin egemenliği altındaki toprakların bir kısmını devlet idaresinden ayırmak' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapse mahkum edildi.

13 yıldır cezaevinde. PKK'nın 2000- 2002 yıllarında Suriye ve Lübnan başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinde etkin olabilmek için girdiği yeni yapılanmada görev almış. Abdullah Öcalan'a yakın isimler arasında yer alan Konar, Suriye'de yakalanarak Türkiye'ye teslim edilmişti.

* Mehmet Sait Yıldırım: Bingöl Karlıova İlçesi nüfusuna kayıtlı, 63 yaşında. 'Devletin egemenliği altındaki toprakların bir kısmını devlet idaresinden ayırmak' suçundan ömür boyu hapse mahkum edildi. 18 yıldır cezaevinde. Çok eski PKK'lı olarak biliniyor. Almanya'dan örgüte katılmış, Bekaa Vadisi'nde kalmış, 1987'de PKK'nın Düseldorf davasından yargılanmış.

* Çetin Arkaş: Diyarbakır Çınar İlçesi doğumlu, 44 yaşında. 23 yıldır cezaevinde. 'Devletin egemenliği altındaki toprakların bir kısmını devlet idaresinden ayırmak' suçundan ömür boyu hapse mahkum edildi.

PKK'nın cezaevleri sorumluları olarak biliniyorlar. Bolu cezaevinde bulunurken, hakkında savcılık tarafından, 'örgütsel ilişkileri yönlendirdikleri' gerekçesiyle soruşturma açılmış, 9 ay süren takipten sonra soruşturma takipsizlik ile sonuçlanmış.

* Nasrullah Kuran: Siirt nüfusuna kayıtlı, 47 yaşında. 23 yıldır cezaevinde. 'Devletin egemenliği altındaki toprakların bir kısmını devlet idaresinden ayırmak' suçundan ömür boyu hapse mahkum edildi.

PKK'nın cezaevleri sorumluları olarak biliniyorlar. Bolu cezaevinde bulunurken, hakkında savcılık tarafından, 'örgütsel ilişkileri yönlendirdikleri' gerekçesiyle soruşturma açılmış, 9 ay süren takipten sonra soruşturma takipsizlik ile sonuçlanmış.

* Veysi Aktaş: Diyarbakır nüfusuna kayıtlı, 46 yaşında. 21 yıldır cezaevinde. 'Devletin egemenliği altındaki toprakların bir kısmını devlet idaresinden ayırmak' suçundan ömür boyu hapse mahkum edildi.

  :

  :

  :

  :

  "Öcalan sekreteryasını çok iyi tanıyor" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ