Oy ve Ötesi gönüllü kitlesini 3'e katladı

7 Haziran seçimlerinde 8 bin 700 gönüllü katılımcısı olan Oy ve Ötesi'nin 1 Kasım seçimleri için 23 bin gönüllüye ulaşarak desteği neredeyse 3'e katladığı belirtildi.
İlk eğitim seminerini 4 Ekim Pazar günü İstanbul’da Akatlar Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde bin kişinin katılımıyla gerçekleştiren Oy ve Ötesi, yaklaşan genel seçimler öncesinde yaptığı çalışmaları ve hedefleriyle ilgili geldikleri noktayı gönüllüleriyle paylaştı. 1 Kasım öncesinde atılacak adımlara dair başlıkların da gönüllülerle paylaşıldığı seminer, Oy ve Ötesi’nin resmi web sitesinden ve YouTube kanalından da canlı olarak yayınlandı. 

GÖNÜLLÜ KATILIMINI 3'E KATLADI

Seminerin açılış konuşmasında Oy ve Ötesi, Doğu ve Güney doğu Anadolu illerinde 7 Haziran seçimlerinde var olduğu tüm şehirlerde yer almaya devam edeceğini belirtti. Şu anda 42 il toplamında 23 bin gönüllüye ulaştığının coşkulu haberini gönüllüleriyle paylaşan Oy ve Ötesi, 7 Haziran seçimlerine 1 ay kala ise bu sayının 8 bin 700 civarında olduğunu hatırlattı. 

HANGİ İLLERDE VAR?

Oy ve Ötesi'nin 1 Kasım'da görev alacağı iller ise şöyle: İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Eskişehir, Adana, Kocaeli, Mersin, Gaziantep, Hatay, Samsun, Denizli, Aydın, Muğla, Balıkesir, Diyarbakır, Kayseri, Tekirdağ, Van, Manisa, Konya, Çanakkale, Batman, Trabzon, Sakarya, Çorum, Malatya, Mardin, Sivas, Şanlıurfa, Isparta, Elazığ, Erzurum, Zonguldak, Yalova, Kahramanmaraş, Afyonkarahisar, Adıyaman, Uşak, Kütahya, Amasya, Aksaray.

SEÇMENLER BU İHLALLERE DİKAKT ETMELİ

İstanbul’da yapılan ilk eğitimde Oy ve Ötesi, geçtiğimiz seçimlerde en çok karşılaşılan kural ihlallerini de gönüllüleriyle paylaştı. 7 Haziran seçimlerinde tespit edilen sorunların başında engelli, yaşlı veya okur-yazar olmayan seçmenlerin oy kullanmaları esnasında yaşanan usule ilişkin sorunlar geldiği belirtiliyor.

Yönetmeliğe göre, oy verme esnasında sadece fiziksel engelli seçmenlere refakat edilebilirken, yaşlı, zihinsel engelli veya okur-yazar olmayan vatandaşlara da kabinde eşlik edildiği gözlemlendi.

Geçtiğimiz 7 Haziran seçimlerinin analizi için Oy ve Ötesi’nin hazırladığı rapora göre, sıklıkla olmasa da karşılaşılan bir başka kural ihlalinin de oy kullanma sürecinde seçmenlerin siyasi propagandaya maruz kalması olduğu belirtilirken, çok sayıda seçmenin oylarını kapalı kabinde kendi başlarına kullanmaması yani refakat ile ilgili kuralın ihlali de en önemli usul ihlalleri arasında yer alıyor.

Oy verme süreçlerine dair gözlemlenen bir diğer sorun ise seçmen listesinde adı bulunan ancak gerekli belgeleri ibraz edemeyen vatandaşların da oy kullanması.Çoğu zaman özensizlik, yorgunluk veya bilgisizlik sebebiyle gerçekleşen bu tip kural ihlallerinin oy verme ve sayım süreçlerinde yaşanmamasının, sandık başındaki gözetim dengelerinin sağlanmasıyla mümkün olacağını belirten Oy ve Ötesi, sivil toplumun sandık başındaki katılımının caydırıcı bir etken ve dolayısıyla kuvvetli bir denge unsuru olduğunun altını bir kez daha çiziyor. 

Ekim ayı içerisinde tüm Türkiye’deki Oy ve Ötesi gönüllüleri için farklı zamanlarda farklı il ve ilçe merkezlerinde, toplamda 250 adet eğitim düzenlenmesi planlanıyor.

İstanbul’da yapılan eğitim semineri sonrasında yine Oy ve Ötesi’nin resmi web sitesiwww.oyveotesi.org’dan ve tüm sosyal medya hesaplarından online eğitimler de gerçekleşecek.

Oy ve ötesi sosyal medyada #oyunusevensaysın etiketini kullanıyor.  

Tweets by @OyveOtesi

Kaynak: CnnTürk

  :

  :

  :

  :

  "Oy ve Ötesi gönüllü kitlesini 3'e katladı" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete