TBMM Başkanı Kahraman'dan laiklikle ilgili yeni açıklama

"Laiklik yeni anayasada olmamalıdır” sözü sonrası tepkilerin odağında yer alan TBMM Başkanı İsmail Kahraman açıklama yaptı.
TBMM Başkanı İsmail Kahraman, yeni anayasada laiklik olmamasıyla ilgili belirttiği fikirlerine ilişkin “Yeni anayasayla ilgili şahsi düşüncelerimi ifade ettim” dedi.

Kahraman, "Konuşmanının bütününde 1937 yılında anayasaya kelime olarak dercedilen laikliğin tanımının yapılmasına vurgu yaptım" diye konuştu.

Kahraman'ın açıklaması şöyle:

"Yeni anayasayla ilgili şahsi düşüncelerimi ifade ettim. Konuşmanının bütününde 1937 yılında anayasaya kelime olarak dercedilen laikliğin tanımının yapılmasına vurgu yaptım. Yeni anayasada laiklik kavramı kötü niyetli yorumlara yol açmayacak şekilde açık ne net bir biçimde tarif edilmeli, istismar edilmenin önüne geçilmelidir.

Anayasanın dindar olması beyanımdaki kastım din ve vicdan özgürlüğünün güvence altına alınmasını sağlamayı temenni etmektir."

TBMM Başkanı Kahraman, "Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır" diyerek, "Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dini olarak bahsetmesi lazım" ifadelerini kullandı.

Kaynak: T24.com.tr

  :

  :

  :

  :

  "TBMM Başkanı Kahraman'dan laiklikle ilgili yeni açıklama" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete