Yeni Şafak’a mahkeme ‘dur’ dedi

Yeni Şafak'ın İsmet İnönü ile ilgili haberlerine, mahkemeden tedbir geldi.
Yeni Şafak gazetesinin, “Atatürk’ü İnönü zehirleyerek öldürdü” yönündeki haberlerine mahkemeden ihtiyati tedbir kararı verildi. Mahkeme, gazetenin benzer haberler yapmasının önüne geçti.

İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker, dün akşam, avukatı Mehmet Ali Köksal aracılığı ile mahkemeye başvurdu. İhtiyati tedbir talebi ile yapılan başvuruya Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi bu sabah karara bağladı. Hürriyet’te yer alan habere göre; Mahkeme, gazetenin haberlerine ilişkin ihtiyati tedbir kararı verdi.‘BELGELERİN GERÇEKLİĞİ ŞÜPHELİ’

Dava başvuru dilekçesinde, İsmet İnönü’nün manevi şahsiyetine hakaret edilerek kişilik haklarına saldırıda bulunulduğuna işaret edildi.

Başvuru dilekçesinde, haberi konu belgelerin gerçekliğinin şüpheli olduğunu savunularak,

“Tedbir talep edenin merhum babasının, yakın silah arkadaşı Cumhuriyeti kuran Atatürk’e suikastla suçlanması şeklindeki asılsız iddianını dile getirilmesine tahamül gösterilemeceğini ‘özel dosya’ adı ile duyurulan asılsız habere benzer içerikli haber yapılmasının kuvvetle muhtemel olduğu bildirilerek, TMK’nın 24. madde ve HMK’nın 389. madde gereği

Yeni Şafak gazetesinin basılı nüshasında ‘Atatürk’ü böyle zehirlediler’ başlığı ile sunulan yayının tedbiren durdurulmasını, ‘yenisafak.com.tr’ özel dosya başlığı ile duyurulan ‘Atatürk’ü böyle zehirlediler’, ’46 şişe kinin verilir mi’, ‘Gazi’yi böyle zehirlediler’, ‘Belgeler kayboldu’, ‘Dün Atatürk’ü zehirleyenler bugün Türkiye’ye savaş açtı’ başlıklı yazıların kalıdırlması talep edilmiştir” denildi.


SOSYAL MEDYADA ALAY KONUSU OLMUŞTU

Yenişafak'ın haberleri sosyal medyada fotoşop eksiklikleri sebebiyle alay konusu olmuş, hatta çay dökerek eskitme ise tarihe geçecek bir aldatma yöntemi olarak ifade edilmişti.

Kaynak: Hürriyet

  :

  :

  :

  :

  "Yeni Şafak’a mahkeme ‘dur’ dedi" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ