RTÜK’ün dört üyesinden Erdoğan'a sert tepki

Erdoğan’ın toplu açılış töreni adı altında düzenlediği mitinglerle seçimlere yönelik propaganda sürdürmesi, YSK’nın iki üyesinin isyanının ardından RTÜK’te de krize sebep oldu.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) dört üyesi Erdoğan’ın bağımsızlığını bozarak 400 oy istemesi bir yana, muhalefet partilerine orantısız süreler verilmesinin yayın ilkelerine aykırı olduğunu belirtti.

RAPORLAMA YAPMIYOR

CHP kontenjanından RTÜK üyesi Süleyman Demirkan, “Açıkça ilan ediyorum, üyesi bulunduğum RTÜK’ün başkanı ve ilgili yöneticileri, anayasa, RTÜK yasası, seçim yasası ve YSK’nin aldığı kararları hiçe sayıyor, ihlalleri görmüyor, raporlama yapmıyor.

Dosyaların YSK’ye gitmemesi için açık çaba sarf ediyor. Yürekli bir savcı varsa, açıkça suç duyurusunda bulunuyorum gelip duruma el atsınlar” derken, benzer bir uyarıyı CHP kontenjanından Ali Öztunç da yaptı.

'TARAFSIZ DEĞİLİM' DİYOR PARTİYE OY İSTİYOR

Öztunç, şunları söyledi: “Biz başından beri söylüyoruz. Cumhurbaşkanı “tarafsız değilim” diyor ve bir partiye oy istiyor. Bunu yayınlayan kanallara müeyyide uygulanması gerekir. Binlerce dakika cumhurbaşkan, başbakan yayınlanıyor, buna karşın muhalefete hiç yer verilmiyor. Böyle yayıncılık, tarafsızlık olmaz ama RTÜK bu yayınlara yönelik rapor düzenlemiyor çünkü RTÜK, AKP’nin arka bahçesi gibi çalışıyor. Elbet bu devir değişecek. O gün bu hukuksuzluğu yapanlar hesap verecek.”

ASIL İHLALLER DENETLENMİYOR

Asıl ihlallerin denetim kapsamına alınmadığını belirten HDP kontenjanından RTÜK üyesi Ersin Öngel’se, “Asıl ihlaller, denetim kapsamına alınmıyor. Bu da seçimlerin adil bir ortamda geçmesini engelleyen bir duruma yol açıyor. Kurul gündemine gelen ihlal raporları, aslında var olan ihlallerin yanında devede kulak kalır” dedi.

MHP kontenjanından üye Esat Çıplak da, “RTÜK’ün de bu şekilde yayınları takip edip Türkiye’nin önemli kavşaklarından biri olan bu seçimin hakkaniyet ve vicdanları kanatmayacak şekilde değerlendirilmesi gerekirken maalesef bu seçim sürecinde de hukuk, kanun tamamen göz ardı ediliyor” diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet / Fikret Kozok

  :

  :

  :

  :

  "RTÜK’ün dört üyesinden Erdoğan'a sert tepki" hakkında Tweetler

  DİĞER MEDYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete