Sağlık Bakanlığı'ndan 'bıçak parası' açıklaması

Bakanlık tarafından medyada yer alan "her üç vatandaştan birinin hastanelerde bıçak parası ya da erken randevu için para ödediği" iddiaları üzerine yazılı açıklama yapıldı.
Sağlık Bakanlığı, yurttaşların hastanelerde "bıçak parası" adı altında ya da randevu süresinin kısaltılabilmesi için para ödediği iddialarına ilişkin, Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezine (SABİM) bu yönde şikayette bulunulmadığını, konunun takip edileceğini ve olası suistimallerle ilgili gerekli işlemlerin yapılacağını bildirdi.

Tüm yurttaşların Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabildiği iddia edilen açıklamada, yasal düzenlemeler çerçevesinde sağlık hizmetlerinde yakalanan kalite standartlarının sürdürülebilirliği için belirlenen katılım payı dışında ödeme yapılmadığı öne sürüldü.

Hastaların, gerek randevu sürecinde gerekse muayene, tedavi ve ilaca erişim konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Basında yer alan haberlerde kaynak olarak gösterilen söz konusu araştırmadaki Bakanlığımıza bağlı hastanelerle ilgili şikayetler hususunda tarafımıza yapılmış hiçbir müracaat bulunmamaktadır. Üniversite hastaneleriyle ilgili şikayetlerin ise konunun muhatabı olan merciler tarafından ayrıca değerlendirilmesi gerekmektedir. Vatandaşlarımızın sağlık konusunda her sorununu bizlere ulaştırdığı ve günlük ortalama 6 bin başvurunun yapıldığı Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezine (SABİM) bu konuda herhangi bir şikayette bulunulmamıştır.

Sağlık Bakanlığı olarak söz konusu iddiaların takipçisi olacağımız bilinmelidir. Gerek SABİM üzerinden gerekse diğer iletişim kanallarıyla bu ve benzeri şikayetlerin ulaşması durumunda Bakanlığımız ilgili kurulları konuyu titizlikle araştıracak ve olası suistimallerle ilgili gerekli işlemler yapılacaktır."

Kaynak: birgun.com.tr

  :

  :

  :

  :

  "Sağlık Bakanlığı'ndan 'bıçak parası' açıklaması" hakkında Tweetler

  DİĞER MEDYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete