Umut Oran'dan Kılıçdaroğlu ile görüşme sonrası flaş açıklamalar!

CHP Genel Başkanlığına adaylığını açıklayan Umut Oran, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile görüştü.
Eski Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “Sayın Genel Başkanımız çok kritik bir karar alma ile karşı karşıya. Sayın Genel Başkanımız ya siyaset tarihine parti içinde iktidar olmak hesaplarıyla kurultay hesapları yapan bir genel başkan olarak geçecek ya da Sayın Genel Başkan tarihe ülkesini ve partisini düşünerek fedakar ve cesur karar alan bir lider olarak geçecek” dedi

CHP Genel Başkanlığına adaylığını açıklayan eski Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü.

CHP Genel Merkezi’nde yaklaşık 1 saat süren görüşme sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Oran, “Sayın Genel Başkanımızla 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleriyle ilgili bir görüşme yaptık.

Seçim sonuçlarını kendisiyle değerlendirdik. Seçim sonuçları kendisinin de ifade ettiği gibi başarının tek kriteri iktidar olmaktı. Bugün iktidar olamadığımıza göre ortada başarısız bir durum söz konusu. Olağanüstü bir durumdan geçiyoruz Türkiye olarak. Acil bir durum söz konusu. Akut bir durum söz konusu. Bu olağanüstü durumu görmemezlikten gelemeyiz. CHP olarak hatalarla yanlışlıklarla yüzleşmeden o hataları yok edemeyiz. Dolayısıyla olağanüstü kurultay kaçınılmazdır. Bir an evvel yapılmalıdır. Temel olarak görüştüğümüz öncelikli konu bu” diye konuştu.

“ASLA PARTİ İÇERİSİNDE BİR MUHALEFET SÖZ KONUSU DEĞİL”

Delegelerin iki gündür imza topladığına değinen Oran, “Parti içerisinde bir imza toplanıp olağanüstü kurultayın yapılmasını isteyen delege arkadaşlarımız var. Bu asla parti içi muhalefet değildir. Burada parti içi muhalefet yoktur. CHP’de parti içi muhalefet yoktur. CHP’de partinin başarısı için bir hareket vardır. Burada bütün amacımız partimiz daha iyi daha başarılı nasıl olur. Biz daha başarılı nasıl oluruz bunun arayışı içerisindeyiz. Dayanışma içerisinde fikirlerimizi paylaşarak bu süreci CHP bu süreçten nasıl başarılı çıkar ve CHP 2019’da nasıl tek başına iktidar olabilir hatta 2017’de erken seçimde AKP’yi nasıl silkeler bizim derdimiz bu. Asla parti içerisinde bir muhalefet söz konusu değil.

UMUT ORAN: KENDİSİNE RİCADA BULUNDUM

Kurultay delegelerimizin imza topluyor olması parti içerisinde bu süreç devam ederse parti içerisinde bir takım küskünlükler ayrışmalara neden olabilir ben o yüzden Sayın Genel Başkanımızı bu süreci takip etmesini ve bu sürecin parti içerisinde böyle bir kırılganlık ayrışma olmaması konusunda kendisine ricada bulundum. Eğer imza toplanıyorsa CHP’de bizim kırmızı çizgimiz olan Atatürk’ün mirası olan o koltuk bizim kırmızı çizgimiz. 6 okun ve Mustafa Kemal Atatürk’ün koltuğunu biz tartıştırmayız.

Onun için Sayın Genel Başkan önümüzdeki süreci dikkatle izleyecek ve o süreçte de eğer olağanüstü kurultay iradesi oluşuyorsa delegelerden o zaman delegelerin imza toplayıp genel merkeze göndermelerini beklemeden Sayın Genel Başkanımızın olağanüstü kaçınılmaz olan Kurultayı kendisinin çağırması gerektiğini kendisiyle paylaştık. O da bu süreci takip edeceğini söyledi” ifadelerini kullandı.

Bugün 1 Kasım seçimlerinin resmi sonuçlarının açıklandığını hatırlatan Oran, “Biz 1 Kasım’dan beri CHP olarak mahallelerde ilçelerde kongreler yapıyoruz. Hukuken bu durum sakat bir durum. Çünkü 1 Kasım’daki herhangi bir ilçenin 1 Kasım seçimlerindeki delege sayısı farklı 7 Haziran’daki delege sayısı farklı. Biz şuanda neye göre yapıyoruz. 7 Haziran’daki delege sayısına göre yapıyoruz. Bu hukuken sakat bir durum” dedi.

“SAYIN GENEL BAŞKANIMIZ ÇOK KRİTİK BİR KARAR ALMA İLE KARŞI KARŞIYA”

Umut Oran konuşmasına şöyle devam etti:

“12 ilde 1 Kasım’dan önce il kongreleri yapıldı. Peki 1 Kasım’dan önce ne durum vardı. Biz 1 Kasım’dan önce il il, ilçe ilçe, belde belde bir oyun arkasında ve peşinde olmamız gerekiyordu. Ben milletvekili adayı değildim. 7 Haziran’da da 1 Kasım’da da il il ilçe ilçe belde belde bir oyun arkasında koştum çalıştım. Peki partimiz ne yapmış? 12 ilde aslında seçime çalışılması gerekirken 12 ilde olağan il kongreleri yapılmış. 78 kurultay delegemiz var 12 ilde. 71 kurultay delegemiz mahalle delegesi bile olmamış.

Bu sonuçlar 78 delegemizin 3,5 yıldır beni de seçen Sayın Genel Başkanımızı da seçen bu kurultay delegesi emektar cefakar parti emektarlarımızı biz tasfiye etmişiz. Burada somut bir durum var. O zaman peki olağan kurultayda bu böyle devam etmeyeceğinin garantisi nedir? Kurultay delegelerimizin bir anlamda kaçınılmaz kurultayı istemelerinin nedeni budur. Sayın Genel Başkanımız çok kritik bir karar alma ile karşı karşıya.

Sayın Genel Başkanımız ya siyaset tarihine parti içinde iktidar olmak hesaplarıyla kurultay hesapları yapan bir genel başkan olarak geçecek ya da Sayın Genel Başkan tarihe ülkesini ve partisini düşünerek fedakar ve cesur karar alan bir lider olarak geçecek. Bu gerçekten tarihi bir durumdur. Tarih en büyük hakimdir. Biz Genel Başkanımızın tarihe yapmış olduğu çalışmalarla alın teriyle emeğiyle tarihe altın harflerle geçmesini isteriz.

Artık CHP’de parti içi iktidar değil, CHP’nin ülke içinde nasıl iktidar olurum 2019’u bekleyemeyiz 2017’de ben bu AKP’yi nasıl silkeler erken seçimi getiririm mücadelesinde olması lazım. Verimli bir toplantı olduğunu ifade etmek istiyorum. Benim bugün Sayın Genel Başkanımıza gelmem kişisel mesele değildir. Ben 7 Haziran’da milletvekili gösterilmedim.

1 Kasım’da da gösterilmedim. Ama çalıştım. Bir kere bile Genel Başkanımızı ne aradım ne ziyaret ettim. Kendi kişisel meselem değildir bu. Çünkü bu bir memleket parti meselesi. Eğer söz konusu vatansa gerisi teferruat.”

  :

  :

  :

  :

  "Umut Oran'dan Kılıçdaroğlu ile görüşme sonrası flaş açıklamalar!" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete