Türkiye'nin ilk basın özgürlüğü anıtı yanlışlıkla yıkılmış!

Adana'da Sanatçılar Parkı'nda 1991 yılında yaptırılan Basın Özgürlüğü ve Ahmet Remzi Yüreğir Anıtı'nın, Seyhan Belediyesi'nin parktaki yenileme çalışmaları sırasında yıkıldığı ortaya çıktı.
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nden yapılan açıklamada, ülkemizde bu nitelikte ilk ve tek olan anıtın yıkıldığının tesadüfen öğrenildiği ve temizlik görevlilerinin yanlışlıkla yıktığının anlaşıldığı, yenileneceği bildirildi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Adana 5 Ocak Stadyumu’ndaki maçlardan sonra taraftarların sprey boyalarla sık sık yazılar yazarak zarar verdiği anıtlar müracaatımız üzerine çeşitli defalar Belediye ekiplerine temizletilmiş, ancak son günlerde bu tahribat daha da artmıştır. Seyhan Belediyesi’nden yardım istedik. Bu arada cemiyetimize haber vermeden Ahmet Remzi Yüreğir’in büstünün kaldırıldığını ve muhafaza edildiği, Basın Özgürlüğü anıtının ise yıkılarak yan yatırıldığını gördük. Anıtın yıkılması veya kaldırılması ile ilgili olarak Cemiyetimize önceden ne danışıldı, ne bilgi verildi, ne de görüşümüz alındı. Seyhan Belediyesi konuya olumlu yaklaşarak müellifine yeniden yaptırılacağını, yıkımı yapanlar hakkında soruşturma açıldığını belirtti.  Belediye Başkanı Zeydan Karalar, son görüşmemizde; anıtı bilinçsiz şekilde ve ÇGC'ye haber vermeden kaldıranlar hakkında gerekenin yapılacağını, heykeltıraş Prof. Dr. Sayın Çetin'in önerileri doğrultusunda anıtın tekrar yapılacağını ve çevresinin daha güzel hale getirileceğini ifade etti."

Basın Özgürlüğü anıtının yanında, 1918'de Kurtuluş Savaşı sırasında tren vagonunda milli mücadeleyi örgütlemek için Yeni Adana Gazetesi'nin baskısını sürdüren sahibi Ahmet Remzi Yüreğir'in de büstü bulunuyor.

Kaynak: radikal.com.tr

  :

  :

  :

  :

  "Türkiye'nin ilk basın özgürlüğü anıtı yanlışlıkla yıkılmış!" hakkında Tweetler

  DİĞER MEDYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete