Yenişafak’ın belgeleri sahte çıktı

Star gazetesi yazarlarından olan Tarihçi Prof. Dr. Cemil Koçak, Yeni Şafak'ın "çay lekeli" belgelerini inceleyerek, belgelerin sahte olduğunu yazdı.
Tek Parti dönemi araştırmalarıyla bilinen Sabancı Üniversitesi Öğretim üyesi ve Star gazetesi yazarı Prof. Dr. Cemil Koçak, Yeni Şafak’ın geçtiğimiz aylarda yayınladığı ve İnönü’nün Atatürk’ü zehirlediğini iddia ettiği “belge”lerin ayrıntılı incelemesini yaptı. Toplumsal Tarih Dergisi’nde yer alan incelemesinde “Atatürk’e suikast” mektubunun ve Kasım Gülek’e atfedilen 1959 tarihli mektubun sahte olduğuna kanaat getiren Cemil Koçak, özellikle İnönü’nün Atatürk’ü zehirlettiği iddiasını içeren belge üzerinde durdu.

HARF KARAKTERLERİNE KADAR İNCELEDİ

Star yazarı Cemil Koçak incelemeyi Şükrü Kaya’nın imza karşılaştırmalarından ve İnönü ile ilişkilerinden, o dönemde tedavülde olmayan kelimelerin kullanılmasından, harf karakterlerine, çok gizli olması ve imha edilmesi gereken belgenin ‘dosyalamaya tabii tutulması’na kadar geniş bir çerçevede yaptığını belirtti.

KOMPLOLARI BU KADAR AÇIK EDEN BİR TARİHSEL MEKTUP...

Koçak konuyla ilgili şunları yazdı: “Bu, bariz olarak ‘mükemmel bir belge’dir ve sadece bu bakımdan bile kuşkulu hale gelmektedir. Ben şimdiye kadar komploları bu kadar açık eden bir tarihsel mektup gördüğümü hatırlamıyorum, hatırlayacağımı da sanmıyorum. Umarım bu türden haberlerin yayınlanmasından önce bir uzman görüşüne başvurmak standart bir işlem halini alır da, basitçe anlaşılabilecek yanlışlıklar, hatalar ve hatta özellikle yanıltmak için hazırlanmış belgeler hiç doğmadan ölüverir… Ne demişler bir musibet bin nasihatten üstündür!”

BENİM KANAATİM...

Facebook sayfasında Toplumsal Tarih’te çıkan makalesini paylaşırken, “Bu belgelerin niye gerçek olamayacağına ilişkin analizimi ve kanaatimi paylaşıyorum.” diyen Koçak yazısını şöyle bitirdi: “Bütün bunlardan sonra her iki mektubun da sahici olmadığı kanaati taşıdığımı belirtmek isterim.”

  :

  :

  :

  :

  "Yenişafak’ın belgeleri sahte çıktı" hakkında Tweetler

  DİĞER MEDYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete