​Adalet Bakanlığı bakın nelerle uğraşıyor...

Adalet Bakanlığı'nın gizli genelgesi ile cezaevlerinde leğen ve kovalara el koyulduğu öne sürüldü.
KARŞI GAZETE | ÖZEL

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde kalan bir mahkumdan aldığı mektup üzerine harekete geçti. Çakırözer, cezaevindeki mahkumların leğen ve kovalarına el konulduğu, çekpasların boylarının sınırlandığına ilişkin iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

TUTUKLULARIN LEĞEN VE KOVALARINA EL KONULDU MU?

CHP’li Çakırözer, Grup Yorum konser bileti satmak, Güler Zere’nin mezarını ziyaret etmek gibi şiddet içermeyen eylemlere katıldığı gerekçesiyle yaklaşık beş yıldır Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde kalan Erkin Kocaman’dan bir mektup aldı. Mektupta Adalet Bakanlığı'nın cezaevlerine yönelik gizli bir genelge yayınladığına dikkati çekilirken, bu gizli genelge doğrultusunda 1, 13 ve 20 Nisan’da hükümlü ve tutukluların kaldığı hücrelere baskınlar yapıldığı ve cezaevinde keyfi uygulamalar gerçekleştirildiği iddia edildi.

PASPAS SAPLARINA 75 SANTİMETRE SINIRI

Cezaevi kantininden alınan çöp, banyo kovaları ile çamaşır leğenleri, yer fırçaları, çekpasların gasp edildiğinin anlatıldığı mektupta, fırça saplarının 75 santimetre olacak şekilde kesilip verildiği, ayrıca taburelerin toplandığı, 3 kişilik hücrelerde bir adet tabure bırakıldığı ifade edildi.

ADALET BAKANINA SORDU

Çakırözer, mektup üzerine harekete geçerek, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi hazırladı. Çakırözer, şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

LEĞEN VE PASPASLARIN TOPLANDIĞI DOĞRU MU?

-Sözü edilen genelge/talimat çerçevesinde hükümlü ve tutukluların cezaevi kantinlerinden aldıkları çamaşır leğeni, kova, paspas gibi temizlik malzemelerinin toplatıldığı iddiası doğru mudur? Doğru ise gerekçesi nedir?

-Hükümlü ve tutuklular arasında sedef, mantar, egzama gibi hastalıkları taşıyanların bulunduğu da dikkate alındığında yeni salgınların doğabileceği ve diğer sağlık sorunları açısından söz konusu uygulamanın sakıncaları gözetilmiş midir?

PASPAS SAPLARI NİYE 75 CM?

-Genelge/talimat uyarınca tutuklu ve hükümlülerin temizlik için kullandığı çek-pasların saplarının 75 santimetre olarak belirlendiği iddiası doğru mudur? Doğru ise bu uygulamanın dayanağı ve insan beden ve ruh sağlığı açısından mevzuattaki yeri nedir?

-Türkiye’deki cezaevlerinde bel ve boyun fıtığı raporu alan kaç hükümlü ve tutuklu bulunmaktadır?

-Sözü edilen uygulamalar nedeniyle bakanlığınıza yönelik açılan iptal davası ve veya suç duyurusu yapılmış mıdır? Yapılmış ise önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle sonucu ne olmuştur?

-Sözü edilen uygulamaların, uluslar arası hukuk açısından da değerlendirdiğinde uluslar arası mevzuattaki yeri nedir?

karsigazete.com.tr

  :

  :

  :

  :

  "​Adalet Bakanlığı bakın nelerle uğraşıyor..." hakkında Tweetler

  DİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete