​AKP ile Saray arasında kriz üstüne kriz

Kulislerde Erdoğan tarafından Başbakanlık koltuğuna oturtulacağı iddia edilen Binali Yıldırım ile Davutoğlu arasında koltuk krizi yaşandı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Katar ziyareti öncesinde, basın açıklaması yapacağı sırada, masaya yönelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım kötü bir sürprizle karşılaştı.

Protokol müdürü tarafından dinleyici koltuklarına yönlendirilen Yıldırım, Davutoğlu’nun yanına oturtulmayınca, kendisine gösterilen yere oturdu. Daha sonra devreye Başbakan Davutoğlu girdi ve Binali Yıldırım'ı yanına çağırarak boş koltuğa oturttu.

FOX TV'de yer alan habere göre, Katar ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda, Başbakan Davutoğlu’nun açıklama yapacağı masada, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş için koltuk ayrıldı. Salona girdikten sonra masaya yönelen Binali Yıldırım, protokol müdürü tarafından dinleyici koltuklarına yönlendirildi.

Yaşanan bu duruma kızan Binali Yıldırım, diğer bakanların ısrarına rağmen boş koltuğa oturmadı. Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın "Sayın bakanım buraya gelin, boş kalmasın" demesi üzerine "Başkasını bulurlar" yanıtını verdi.

KRİZ DAVUTOĞLU'NA HABER VERİLİNCE ÇÖZÜLDÜ

Yaşanan bu kriz sonrasında salona girmeden önce Başbakan Ahmet Davutoğlu durumdan haberdar edildi. İçeri giren Başbakan, Binali Yıldırım’a boş koltuğu işaret ederek, oturmasını istedi. Binali Yıldırım Davutoğlu'na cevaben 'Bana burada yer ayırmışlar' dedi. Davutoğlu ise Binali Yıldırım'a, 'Yok yok geçin geçin' deyince, Yıldırım, talebi geri çevirmeyip boş koltuğa oturdu.

ANKARA’DA KOLTUK KRİZİ BAŞBAKAN KRİZİNE DÖNDÜ

Ötw yandan kriz nedeniyle AKP'yi de karıştırdı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, eleştiriler üzerine saat 10.00’da başlaması gereken MKYK toplantısına gitmedi. Başbakanlık Özel Kalem’in ise AKP Genel Sekreterliğine bilgi vermediği öğrenildi.
ANKA’nın edindiği bilgilere göre, Binali Yıldırım’ın, kendisine Davutoğlu’nun değil de izleyici tarafından yer ayrılmasına kırıldığı anın kameralara yansımasının ise bu kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kızdırdığı Ankara kulislerine yansıdı.

Havaalanında yaşanan görüntünün partiyi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı rahatsız ettiği iddia edildi. Başbakan Davutoğlu’na yoğun eleştiriler geldiği kaydedilirken, bu durumun yeni bir krize yol açtığı öne sürüldü.

MKYK ÜYELERİ YILDIRIM’I ARADI

Ankara kulislerine yansıyanlara göre, MKYK listesinde ağırlığı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, MKYK üyeleriyle de bu durumu konuştuğu belirtildi. Bazı MKYK üyelerinin de Bakan Yıldırım’a "geçmiş olsun" dedikleri ve buna da Davutoğlu’nun gönül koyduğu ifade edildi.

Davutoğlu’nun sabah saat 10.00’da başlaması gereken MKYK toplantısına gitmediği, Başbakanlık Özel Kalem’in parti genel sekreterliğine ise Başbakan’ın toplantıya neden gitmediğine ilişkin bilgi vermediği belirtildi.

Cuma namazını, AKP Genel Merkezi’nin yanında bulunan camide kılması beklenen Davutoğlu’nun, buraya da gitmemesi, "krizin boyutunun çok yüksek olduğu" yorumlarına neden oldu.

Ancak, Başbakan Davutoğlu’nun resmi programı saat 14.00’te güncellenerek, MKYK toplantısına 14.30’da katılacağı duyuruldu.

  :

  :

  :

  :

  "​AKP ile Saray arasında kriz üstüne kriz" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete