'Çılgın Proje'den sonra 'Mega Proje'

İstanbul'a ilişkin dev bir proje daha yolda. Açıklamayı, tanıtımı bugün Başbakan Davutoğlu yapacak.
Proje ''Mega Proje'' olarak adlandırılıyor. Başbakan ve Ulaştırma Bakanı gözlerin çevrildiği açıklamayı İstanbul'da sabah saatlerinde birlikte kamera karşısına geçerek yapacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bugün açıklayacağı "Mega Proje"nin İstanbul Boğazı'na yapılacak 3 katlı geçiş tüneli olduğu öğrenildi. "Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli" adı verilen projeye göre, boğazın altı Küçüksu'dan Gayrettepe'ye üç katlı dev bir tünelle geçilecek.

PROJENİN ADINI DAVUTOĞLU AÇIKLAYACAK

Karayolu ve metro sisteminin olacağı tünel mevcut metro hatları ve karayollarıyla entegre edilecek. İncirli'den Sögütçeşme'ye yapılacak hızlı metro hattı bu dev tünelin içinden geçecek.

Yeni metro hattının Kadıköy - Kartal- Yenikapı- Sarıyer metrolarıyla bağlantısı olacak. Mega tünelin TEM, E5 ve 3 köprüyle de karayolu bağlantısı olacak. Çapı 18.80 metre olacak tünelin deniz yüzeyindeki derinliği 110 metreyi bulacak. Tünelin 3 katlı kesiminin uzunluğu 6.5 km olacak. Projeninin ayrıntılarını Başbakan Ahmet Davutoğlu saat 10:30'da İstanbul Kongre Merkezinde başlaması beklenen törenle açılayacak.

  :

  :

  :

  :

  "'Çılgın Proje'den sonra 'Mega Proje'" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ