​Davutoğlu'na 'paralel plaka'

Davutoğlu’nun seçim yasağı nedeniyle kullanmak zorunda olduğu sivil aracın plakası sahte çıktı. CHP’li Tezcan, 'Devletin Başbakanı sahtecilik yapıyor' dedi
Seçim yasakları nedeniyle Başbakanlığın resmi aracı yerine sivil araçla seyahat etmek zorunda kalan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kullandığı aracın plakası sahte çıktı. Davutoğlu’nun kullandığı Mercedes marka ‘06 BA 1540’ plakalı sivil araç e-devlet sisteminden sorgulandığında “Arama kriterlerinize uyan sonuç bulunamadı” ibaresiyle karşılaşılıyor. Konuyla ilgili olarak BirGün’e konuşan CHP Grup Başkanvekili Bülent Tezcan, Davutoğlu’nun sahtecilik yaptığını vurgularken, CHP’nin hukukçu kurmaylarından İlhan Cihaner ise kullanılan aracın yasağa rağmen resmi araç olabileceğini dile getirdi.

VALİ UĞURLAMADI

Dünden itibaren yürürlüğe giren seçim yasakları kapsamında Başbakan ve bakanlar, milletvekillerinin yurtiçinde yapacakları seçim propagandalarında makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen araçları kullanamıyor.
Seçim çalışmaları kapsamında önceki gün miting yapacağı Mardin’e ‘Ana’ uçağı ile giden Davutoğlu, Siirt’e ise seçim yasaklarının başlamasından dolayı kiralanan özel bir uçakla gitti. Başbakan Davutoğlu, ‘0002’ resmi plakalı araç yerine ‘06 BA 1540’ plakalı Mercedes marka sivil bir araçla havaalanına geldi. Davutoğlu’nu vali de dahil olmak üzere devletin yetkilileri uğurlamaya gelmedi. Davutoğlu Siirt’te de bu aracı kullandı.

‘SONUÇ BULUNAMADI'

Ancak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kullandığı sivil araca devletin resmi sitesi olan e-devletten yapılan sorgulamayla ulaşılamıyor. Davutoğlu’nun kullandığı ‘06 BA 1540’ plakalı sivil araç, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün e-devletteki ekranından sorgulandığında, ekranda “Arama kriterlerinize uyan sonuç bulunamadı” sonucu çıkıyor. Davutoğlu’nun konvoyundaki diğer araçlara ise sistemden ulaşılabiliyor.

‘HİLE YAPIYORLAR'

Konuyu BirGün’e yorumlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Davutoğlu’nun el ele vererek pervasızca seçim yasaklarını ihlal ettiklerini ancak Yüksek Seçim Kurulu’nun Anayasa’dan kaynaklanan yetkilerini kullanmamakta kararlı olduğunu söyledi. Davutoğlu’nun “hile” yaptığını belirten Tezcan, “Yani devletin başbakanı sahtecilik yapıyor” dedi.

‘ÇOCUKÇA VE KOMİK'

CHP’li Cihaner ise şu değerlendirmede bulundu: “Her ne kadar anlamsız olsa da hal böyleyken bu yöntemi kullanıyorlarsa bu kullanılan aracın ya resmi araç olduğunu gösterir, ya da artık paranoyaklık halinin dahi tarif edemediği bir durumla karşı karşıyayız demektir.”

Davutoğlu’nun Elazığ’dan Dersim’e geçişi sırasında kendisi de yolda olan Cihaner, Başbakan’ın konvoyuyla karşılaştığını da belirtti. Cihaner, Davutoğlu’nun 30’dan fazla koruma aracı ve 2 tane helikopterle bir yerden bir yere giderken “güvenlik” amacıyla sahte plaka yöntemi kullanmasının ihtimali olmadığını ifade etti.

ERDOĞAN'DAN MİRAS ALDI

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi, Erdoğan’ın da kullandığı aracın plakasının sahte olduğu haberleştirilmişti. Başbakanlık’tan yapılan açıklamada ise plakanın sehven yazıldığı öne sürülmüştü.

Kaynak: Ozan Bilgin/BirGün Gazetesi

  :

  :

  :

  :

  "​Davutoğlu'na 'paralel plaka'" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete