Kaç-Ak Saray'da fişleme skandalı

AK Saray başta olmak üzere kritik kurumların yönetiminde görev yapan 6 bin çalışanın, 'güvenlik soruşturmasıyla' 3 renkle fişlendikleri ortaya çıktı.
Türkiye, bir yandan seçime hazırlanırken bir yandan da AK Saray başta olmak üzere Başbakanlık ve kritik kurumlardaki bazı personelle ilgili güvenlik soruşturması yürütüldüğü ortaya çıktı. Alınan bilgiye göre soruşturmalar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emri üzerine Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Emniyet tarafından yapılıyor.

Bu çerçevede 2015 yılının ilk 4 ayı içinde 6 bin personelin durumları incelemeye alındı. Güvenlik taraması müsteşar, müsteşar yardımcısı, genel müdür, yardımcıları, daire başkanlıkları ile şube müdürlükleri için yapılıyor.

STK ÜYELİKLERİNE BAKILIYOR

Alınan bilgiye göre güvenlik soruşturması iki aşamalı olarak yapılıyor. Birinci aşamada kişinin devlet kurumlarında hangi görevlerde bulunduğu, hangi sivil toplum kuruluşlarına üye olduğu araştırılıyor.

SECERE ARAŞTIRILIYOR

İkinci aşamada ise kişiliyle ilgili tam anlamıyla secere araştırması yapılıyor. İlk adım olarak İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verilerinden yararlanılıyor. Kişinin anne, babası, kardeşleri ve yakın akrabaları üzerinden veriler toplanıyor.

KOD VERİLİYOR

Soruşturma sonunda personele “kırmızı, turuncu ve yeşil kod”lar veriliyor. Kırmızı kod o kişinin ihraç edilmesini, turuncu kod kişinin kritik görevlerde bulunmaması gerektiği anlamına geliyor. Millet'ten Mutlu Çölgeçen'in haberine göre Yeşil kod alan personel ise takip edilmesi gereken personel olarak tanımlanıyor. Bu üç koddan birisini almayan personel ise “güvenilir” olarak değerlendiriliyor.

KIYIM YAPILACAK

Ankara kulislerindeki bir başka iddiaya göre üst düzey personelin yanısıra yardımcı hizmet sınıflarında görev yapan yaklaşık 3 bin 500 personelin sözleşmeleri de 7 Haziran seçimleri sonrasında feshedilecek.

  :

  :

  :

  :

  "Kaç-Ak Saray'da fişleme skandalı" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete