Davutoğlu’ndan Putin’e çağrı!

Başbakan Davutoğlu, Bakü'de Azerbaycan devlet başkanı Aliyev'le ortak açıklama yaptı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bakü’de Aliyev ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, basın toplantısında Putin’e çağrıda bulundu. Başbakan Davutoğlu, “Putin bugün yine gerginliği tırmandıracak sözler söyledi. Söylem düzeyinde tansiyonu düşürmeli” diyerek Rus liderin bugünkü sert açıklamalarına cevap verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ortak basın toplantısındaki açıklamalarından satırbaşları…

Davutoğlu: Ben hep can Azerbaycan derim. Türkiye’de kim hükümet kurduysa ilk ziyaretimizi manevi memleketim Bakü’ye geldim.

Büyük liderimiz Haydar Aliyev iki devlet tek millet demişti. Burada çok güzel görüşmeler yaptık. Bakanlarımızı Cumhurbaşkanı’yla tanıştırdım.

KARABAĞ KONUSUNDA TUTUMUMUZ BELLİDİR

Azerbaycan 2005′ten bu yana çok büyük mesafe kat etti. Eğer Azerbaycan’ının bir durumu varsa Türkiye onun yanındadır. Bunu sözlerle bırakmıyoruz. Projelerle destekliyoruz. TANAP projesi karşılıklı güven ilişkisi içerisinde oldu.

TANAP Bakü – Tiflis ve Ceyhan iki büyük projedir. TANAP’ın bitmesi Avrupa’yı da etkileyecektir.

Avrupa liderlerine de söyledim: En güvenilir hattın Hazar yolu olduğunu söyledim. Çin’le de bu tür görüşmeler de bulundum. Biz Bakü’yü Asya’nın yükselen yıldızı olarak görüyorum.

Kültür ve medeniyet konusunda da önemli çalışmalarımızı var. Türkiye Azerbaycan Gürcistan Türkiye Azerbaycan İran görüşmelerine önem veriyoruz. Savunma sanayiinde ortak çalışmalarımız sürecek.

Dağlık Karabağ konusunda tutumumuz bellidir. Azerbaycan’ın işgal edilmiş toprakları bir metresi dahi kalmadan geri verilmesi için her zaman Azerbaycan’ın yanında olacağız. Kafkasya’da barış projelerine katkıda bulunacağız. Düşürülen Rus uçağıyla ilgili Rusya’nın soğuk kanlılığını korumasını bekliyorum. Suriye krizinden en fazla etkilenen ülke Türkiye’dir. Dünya bu krizi seyrederken biz kardeşlerimize 8 milyar dolar yardım yaptık.

Bu krizde sessiz kalanlar bu işin müsebbidir. Rusya’yla her konuyu konuşacak durumdadır. Müzakere etmeyeceğimiz tek şey: Türkiye’nin sınır güvenliğidir. Rusya’nın en zor zamanında Rusya’ya uygulanan ambargoyu uygulamadık. Rusya’nın şimdi uyguladığı ambargo tek taraflı olmaz. İki tarafa da zarar verir. Putin bugün yine gerginliği tırmandıracak sözler söyledi. Söylem düzeyinde tansiyonu düşürmeli. Asılsız ithamlarla Türkiye’yi suçlayan sözleri asla kabul etmeyiz. Türkiye sınırını her daim koruyacaktır. Azerbaycan neredeyse Türkiye orada olacaktır.

Kaynak: Sözcü

  :

  :

  :

  :

  "Davutoğlu’ndan Putin’e çağrı!" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete