Demirtaş’tan Davutoğlu’na: İsrail başbakanı mısın ki ‘Gömeceğiz’ diyorsun

Demirtaş, Davutoğlu'nun hendek açıklamasına “Sen İsrail Başbakanı mısın ki Filistin’e savaş açmış gibi ‘Hepsini gömeceğiz’ diyorsun. İşin bu mu senin, bu yüzden mi seçildin?” diyerek tepki gösterdi.
Demirtaş, “Çözüm süreciyle ilgili bir umudunuz var mı?” sorusuna, şu yanıtı verdi:

“Hükümet eğer sokağa çıkma yasakları ve baskı politikasından sonuç alınamayacağına ikna olursa, özellikle de batı kamuyonu baskı yaparsa çözüm sürecine dönülebilir. Ama Türkiye’nin batısı bu kadar sessiz kalmaya devam ederse bu genelde savaş politikasına destek olarak algılanır. Biz Türkiye’nin batısının “Savaş bitsin” sesini yükseltmesini istiyoruz. Bunu söylemeye korkuyorlar. Barış ve müzakere diyenleri vatan haini ilan ediyor hükümet. Süreç başlasın çözüm demeyeni vatan haini ilan edecekler.”

KEMAL BEY HENDEKLERİN BAŞINA GİDEBİLMELİ

Devletin, ‘Oradaki halkın tamamı da ölse kesinlikle ‘PKK’yi yendik’ noktasına gelmeden vazgeçmeyeceğiz’ noktasında olduğunu savunan Demirtaş, “Halkta da şöyle bir kararlılık var: Bütün şehiri de yaksalar, hepimizi de öldürseler biz de bu hendekleri kapatmayız” ifadesini kullandı.

Masaya dönülmeden bölgede kazılan hendeklerin kapatılmayacağını dile getiren HDP Eş Genel Başkanı, “Kemal (Kılıçdaroğlu) yey gidebilmeli mesela hendeklerin başına. Diyalog kurulması ve müzakere edilmesi konusunda bir fikri var. Tam da bugünlerde bunların söylenmesi lazım. Üç ay sonra söz söyleme günü bitmiş olabilir” diye konuştu.

İSRAİL BAŞBAKANI MISIN?

Demirtaş, “Liderlere ‘Gelin birlikte gidelim’ mi diyorsunuz?”sorusuna ise, “Gidebiliriz. Başbakan’a da çağrı yaptım. Beraber gidelim dedim. Çocukları, gençleri dinleyelim dedim. Sen İsrail başbakanı mısın ki Filistin’e savaş açmış gibi ‘Hepsini gömeceğiz’ diyorsun. İşin bu mu senin, bu yüzden mi seçildin?” karşılığını verdi.

ELÇİ SORUŞTURMSDINFS ROBOSKİ'YE BENZER BİR SONUÇ YAŞANABİLİR

Tahir Elçi cinayetinde kurşunun polisin silahından çıktığı iddiasını yineleyen Demirtaş, şunları söyledi: “Kurşunun polisin silahından çıktığı netleşse bile hangi niyetle ateş edilmiş bilemeyeceğiz. Yanlışlıkla mı ateş etmiş, kaçanları vurmak için mi ateş etti? Yoksa gerçekten Elçi’yi mi hedef aldı; bilemeyeceğiz. Orada polis dışında ateş eden yok. Ateş eden silah bulunsa bile bunun cezasızlıkla sonuçlanacağını düşünüyorum. Polis diyecektir ki: “Ben kaçan polisleri vurmaya çalıştım. Tahir Elçi’yi vurduğumu bilmiyorum bile.” Bunun aksini ispatlamak da imkansız olduğu için dosya kapacak. Roboski’ye benzer bir süreç yaşanabilir.”

Kaynak: Mahmut Ilıcalı | Cumhuriyet

  :

  :

  :

  :

  "Demirtaş’tan Davutoğlu’na: İsrail başbakanı mısın ki ‘Gömeceğiz’ diyorsun" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete