HDP o iller için YSK'ya başvurdu

HDP Muş ve Bayburt'un milletvekili sayılarının yeniden belirlenmesi istemiyle YSK'ya başvurdu.
Muş'un vekil sayısının düşürülmesine dayanak olan Bayburt'taki olağandışı nüfus hareketliliğini tespit eden HDP konuyu bir dosya ile YSK'nın bilgisine sundu.

Türkiye'de işsizlik ve göç nedeniyle nüfusu azalmakta olan 18 ilimiz bulunuyor. Bunlardan biri de Bayburt.

Bayburt ilinin nüfus bilgileri dikkate alındığında 2011 yılı hariç sürekli olarak bir azalma görülmektedir. Bayburt nüfusu 2011’de 76.724, 2012’de 75.797, 2013’te 75.620 iken 2014’te bir anda 80.607’ye çıkmıştır.

Nüfus kayıtlarındaki bu dramatik artışa rağmen ildeki seçmen sayısının ise artmadığı aksine bir miktar düştüğü de istatistiklerde görülüyor.

YSK TARAFINDAN BELİRLENEN SEÇMEN SAYISI

İçişleri Bakanlığı'ndan da Bayburt nüfusunun Nisan 2015 sonu itibari ile 75.000 civarında olduğu bilgisi teyit edilirken Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenen seçmen sayıları da bu durumu doğrulamaktadır.

Ocak ayında nüfusun bir anda 5 binin üzerinde artması ve 3 ay içinde bu sayının tekrar normal seyrine dönmesi Bayburt ilinin milletvekilliği sayısı ile  açıklanabilir.

İçişleri Bakanlığından TÜİK üzerinden YSK'ya bildirilen istatistiğe göre 80 bin 607 nüfuslu Bayburt'u 3 milletvekili için gerekli nüfusunun ardından 79 bin 890 artık nüfusu ortaya çıkan Muş izlemiş ve Bayburt lehine ortaya çıkan 717 fark ile Muş'un 4 olan milletvekili sayısı 3'e düşmüş, Bayburt'un vekil sayısı ise 2'ye çıkmıştır.

Yaşanan bu olağanüstü nüfus hareketliliğini inceleyip durum tespiti yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP), hazırladığı dosya ile YSK’ya başvurarak Bayburt ve Muş illerinin milletvekili sayılarının yeniden belirlenmesini talep etti.
 

  :

  :

  :

  :

  "HDP o iller için YSK'ya başvurdu" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete