İnce: "Millet iş aş derdinde, bu AŞ derdinde"

CHP Yalova Milletvekil Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Bir anonim şirket nasıl yönetiliyorsa, Türkiye de öyle yönetilebilmeli" sözlerini eleştirdi.
Yalova'da Gazipaşa Caddesi üzerinde bulunan bir restoranda basın toplantısı düzenleyen Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediği "Türkiye bir anonim şirket gibi yönetilebilmeli" sözlerini eleştirdi.

"ADI FITRAT A.Ş. OLMALI"

İnce, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ağzındaki baklayı çıkardı. Türkiye’yi anonim şirket gibi yönetecekmiş. Türkiye Cumhuriyeti değil, anonim şirketi yapacakmış. Millet iş, aş derdinde bu A.Ş. derdinde. Bence bu anonim şirketinin adı 'Fıtrat A.Ş.' olmalıdır. 'Fıtrat A.Ş.'nin ana sözleşmesinde şunlar yazmalıdır; 'İş cinayetleri fıtrata bağlanır. Rüşvet paraları itinayla sıfırlanır. Rüşvet davaları mecliste aklanır.' Bu Fıtrat A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanı da Recep Tayyip Erdoğan olmalıdır. Bu aile ve akraba şirketidir zaten. 'Kar ve imkânları da akrabalar arasında dağıtılır' diye Fıtrat A.Ş.’nin ana sözleşmesine yazılmalıdır. 'Fıtrat A.Ş.’nin kârı aileye, borcu Türkiye’ye' diye yine ana sözleşmesinde bulunmalıdır" diye konuştu. 

'MUHASEBECİ REZA ZARRAB OLMALI' 

Eleştirilerini sürdüren İnce, şöyle konuştu:

"Bu 'Fıtrat A.Ş.'nin muhasebecisi de Reza Zarrab olmalıdır. Muhasebe kayıtlarını bu tutmalıdır. Saat işlerine eski bakanlardan birisi, danışmanlık hizmetine de eski bakanlardan birisi görevlendirilebilir. Şirketin ana sözleşmesinde 'Kupon arsa işleri bizzat yönetim kurulu başkanı tarafından takip edilecektir' hükmü konulması sakın unutulmamalıdır. Bu şirketin bir de güvenlik problemi çıkacaktır. Bu güvenlik işleri de Özel Paşa tarafından yerine getirilmelidir. 'Fıtrat A.Ş.'nin güvenlik işlerini bizzat Özel Paşa incelemelidir. Bir de çağrı merkezi olacaktır. Onun adı 'Alo Fatih' olmalıdır. 'Fıtrat A.Ş.'nin altın hissesi 1 numaranın olmalıdır. Altın hisse onun olmalı, onun onayı olmadan kâr payı dağıtımı da yapılmamalıdır. Bu 'Fıtrat A.Ş.' her türlü bağımsız denetimden muaf olmalıdır. Mahkemeler onları yargılayamamalıdır ve Sayıştay denetimine tabi olmamalıdır. Müfettişler 'Fıtrat A.Ş.'yi denetlemek isterlerse derhal sürgün edilmelidir."

'413 MİLLETVEKİLİ VERİN YARGILAYALIM'

"Sorumsuz Cumhurbaşkanı, sorumsuzca hareket ederek, tarafsızlığını yitirerek meydanlara çıkıp AKP’ye 400 milletvekili istemektedir" diyen İnce, şöyle devam etti:

"Resmen anayasayı, fiilen ihlal etmiş durumdadır. Kendisi Anayasa’nın uygulanmasını gözetmekle mükelleftir ancak bizzat kendisi Anayasa’yı uygulamamaktadır. Cumhurbaşkanının sorumsuzluğu maddesinde 'Cumhurbaşkanı sadece ve sadece vatana ihanetten yargılanır' diyor. Okuyalım 105’inci maddeyi: 'Cumhurbaşkanı, vatana ihanetten dolayı, Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının en az üçte birinin teklifi üzerine, üye tamsayısının en az dörtte üçünün vereceği kararla suçlandırılır’ diyor. Yani 184 kişi teklif yapabiliyor 413 kişi de karar veriyor. Ben şimdi diyorum ki kendisi diktatörlük kurmak, Fıtrat A.Ş. yönetim kurulu başkanı olmak için 400 milletvekili istiyor. Ey benim aziz milletim siz CHP’ye bırak 400’ü 413 milletvekili verin. Bu diktatörlük heveslisini, Fıtrat A.Ş. yönetim kurulu başkanını 400 ile yargılayamıyoruz. 413 ile yargılıyoruz. Verin 413 milletvekilini bu Fıtrat A.Ş. yönetim kurulu başkanını hep birlikte yargılayalım."

  :

  :

  :

  :

  "İnce: "Millet iş aş derdinde, bu AŞ derdinde"" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ