​İşte CHP'nin dokunulmazlık önerisi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, partisinin dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin tavrını açıkladı.
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, dokunulmazlık konusundaki tavırlarına ilişkin, “Milletvekilimiz önüne gelen evraka bakacak, anayasanın ilgili maddesine bakacak, kapalı oy kabininin arkasına geçecek, vicdanıyla baş başa anayasal bir görevi yerine getirecek. Anayasa ona 'bu kararı grup halinde almayacaksınız, herkes tek başına bu kararı verecek' diyor. Her bir milletvekili de öyle yapacak” dedi.

CHP’NİN KIRMIZI ÇİZGİLERİ

ANKA’nın sorularını yanıtlayan Özel, CHP’nin dokunulmazlık konusuna bakış açısını anlattı. Özel şöyle dedi:

“Bir çağrımız var. Bir ilkemiz var. Bir de bir kısıtlamamız var.

Birincisi; çağrımız bütün dokunulmazlıkları kürsü dokunulmazlığı ile sınırlayalım, CHP’nin çağrısı bu. Burada bir kısıtımız var, Anayasanın 83. Maddesi, grup kararı alınamaz. İlkemiz var; bu konuda tutarlı olmak zorundayız.

DOKUNULMAZLIK ÇAĞRISI

Çağrımıza eğer partiler olumlu bakarsa dokunulmazlık maddesini değiştireceğiz zaten. Yani bir kişinin dokunulmazlığının veya 10 kişinin 100 kişinin dokunulmazlığının fezlekeleri teker teker alalım, gelelim, konuşalım yerine diyoruz ki gelin şu dokunulmazlık kapsamını bir ele alalım.”

Dokunulmazlık konusunda çağrıda bulunan Özel, şöyle devam etti:

“Bir çağrıda bulunuyoruz, gelin hep beraber Türkiye’de dokunulmazlık kavramını tam bir mutabakatla değiştirelim. Hep birlikte bütün dokunulmazlık şemsiyesini daraltan ve kürsü dokunulmazlığı ile sınırlayacak bir şey aslında siyaset kurumunu da rahatlatır.”

CHP’NİN DOKUNULMAZLIK ÖNERİSİ”

CHP’nin dokunulmazlık önerisine işaret eden Özel, şöyle dedi:

“Türkiye’de dokunulmazlığı yasama dokunulmazlığı ile sınırlayalım. Bunun için anayasanın dokunulmazlıkla ilgili maddesinin değişmesi gerekir. Bunu da tam bir mutabakatla yaparsak aslında sorun kökten hallolmuş olur. Bu ne taziyeyi koruma altında tutar ne yolsuzluğu koruma altında tutar.”

CHP’NİN TAVRI

CHP’nin dokunulmazlık dosyaları konusunda tavrının ne olacağına ilişkin de Özel, “Kendi ilkeli tutumunu sürdürecek. 2003’te, 2010’da ve 2012’de hep aynı şeyi söyledik dokunulmazlıklar konusunda” açıklamasını yaptı.

VİCDAN KRİTERİ

Dokunulmazlık konusunda grup kararı alınamayacağının altını çizen Özel, şöyle dedi:

“Hiçbir parti bu konuda grup kararı alamaz. Bir meşhur soru var, hep sorulan, ayrı ayrı gelirse ne yapacaksınız, ayrı ayrı gelirse milletvekilimiz önüne gelen evraka bakacak, anayasanın ilgili maddesine bakacak, kapalı oy kabininin arkasına geçecek, vicdanıyla baş başa anayasal bir görevi yerine getirecek. Anayasa ona bu kararı grup halinde almayacaksınız, herkes tek başına bu kararı verecek diyor. Her bir milletvekili de öyle yapacak.”

CHP’DEN DOKUNULMAZLIK ADIMI

CHP’nin attığı dokunulmazlık adımına işaret eden Özel, “Biz de milletvekili olurken herkes ‘dokunulmazlıklarımın kaldırılmasını talep ediyorum’ diye bir evrakı başvuru sırasında veriyor, kendisi adına yani ‘dokunulmazlık zırhının arkasında saklanmayacağım’ diye bunu ilk günden biz beyan ediyoruz ve bu belgeyi vererek geliyoruz” dedi.

“Bu konuda mademki herkes bir diğerinin dokunulmazlığından rahatsız, şu dokunulmazlık meselesini hep beraber ele alalım diyoruz” ifadesini kullanan Özel, şöyle devam etti:

“Dokunulmazlık dosyalarının dönem sonuna bırakılsın demek aslında bu dokunulmazlık sorununu da bir başka krize kadar ötelemek demek oluyor. Biz 2012’de yaşadık bunu, HDP’liler bayramlaştı, dokunulmazlık kalksın diye AKP yer yerinden oynattı, üç ay sonra bunları unuttu.”

Dokunulmazlık konusunda AK Parti, MHP ve HDP’ye çağrıda bulunan ve bir tek maddelik anayasa değişikliği ile bu işin çözüleceğini ifade eden Özel, şöyle dedi:

“Bu işi ne sona bırakalım, ne öteleyelim, bu işi Meclis’te mutabakatla çözebiliriz. Ve o zaman bir daha hiç dokunulmazlık konuşulmaz. Hepimiz biliriz ki kürsüde söylenen söz ve bunun dışarıda tekrarı dokunulmazlık kapsamındadır. Bunun dışında suç işlersen, savcı suç unsuru görürse harekete geçer.

Bir tek maddelik değişiklik ve yani nitelikli çoğunluğu alarak anında gerçekleşebilir.

Ne sona bırakılsın diyoruz, bir an önce oturulsun bu konu konuşulsun, çözülsün diyoruz. Yasama dokunulmazlığının, milletvekili dokunulmazlığının sınırlanmasına yönelik tüm partilere açık bir çağrımız var.

“BİR SAATTE YAZARIZ, BİRKAÇ GÜN İÇİNDE HALLEDERİZ”

Aslında dört parti seçim bildirgelerine bağlı kalsın, arkasında dursun, bu sorun Meclis için birkaç günlük bir meseledir, bir saatte yazarız, birkaç gün içinde de hallederiz. Bir saatte yazarız, bir haftada çözeriz bu işi. Anayasa olduğu için iki kez oylanacak, onlar var.”

TERÖR TANIMI

Terör ve terörist tanımına ilişkin tartışmalara da Özel, “Cumhurbaşkanı'nın bu açıklamasını ve Devlet Bahçeli’nin olağanüstü hal açıklamasını aslında Başbakan’a sormak gerekiyor. Bugünkü terör ve terörist tanımında Başbakan hangi eksikliği görüyor da bu bombaların patlamasına engel olamıyorlar” diyerek şöyle devam etti:

“YENİ BİR TANIMA İHTİYAÇ YOK”

“Yeniden bir terör tanımı yaparak kimi terörist kapsamı içine alacak? Bugün bombayı patlatanlar, PKK, IŞİD, bu tip Türkiye’de şiddet uygulayan unsurların hiçbir tanesine mücadele etmek için yeni bir tanıma ihtiyaç yok ama Cumhurbaşkanı paralel yapıyla ya da siyasi rakipleriyle mücadele etmek için yeni bir konsept arıyorsa o da ayrı bir soru.

Cumhurbaşkanı bir eksiğe işaret ediyor. Hangi eksiği var da hükümetin yasalarda hangi eksik var da hükümetin eli kolu bağlanıyor.

Neyi eksik bırakmışlar da terörle mücadele edemiyorlarmış, çok merak ediyoruz.” 

Kaynak: ANKA

  :

  :

  :

  :

  "​İşte CHP'nin dokunulmazlık önerisi" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete