Kılıçdaroğlu: Türkiye için acı bir tablo

Kılıçdaroğlu, Aliağa'da, HDP'nin Diyarbakır mitingindeki patlamayı değerlendirdi.
Genel seçime iki gün kala İzmir'in ilçelerini ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aliağa'da, HDP'nin Diyarbakır mitingindeki patlamayı değerlendirdi. Otobüs üzerinden seçim vaatlerini anlatan Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra parti otobüsünde soruları yanıtladı.

Kemal Kılıçdaroğlu, "Sayın valiyle görüşüp bilgi aldım. Son derece üzgünüm. İki kişinin hayatını kaybettiği öğrendim. Ölenlere Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim. Sonra Sayın Demirtaş'ı aradım. Ondan bilgi aldım. Son derece üzgün. Tabi Sayın Demirtaş'ın, halkı sükunete davet etmesi çok güzel, sorumluluk gerektiren bir durum üstlendi. Bir çılgın tabloyla karşı karşıya olduklarını ifade etti. Türkiye için acı bir tablo böyle bir olayın meydana gelmiş olması. Miting öncesi böyle bir olayın meydana gelmiş olması, gerçekten son derece üzüntü verici. Umarım, hükümet failleri biran önce yakalar ve yargıya teslim eder. Herkese her yurttaşıma açık çağrıda bulunuyorum: Seçimlere çok az kaldı, bu tür provokasyonlar olabilir, hepimiz çok dikkatli olmalıyız. Keyif içinde gülerek, eğlenerek, demokrasinin gereği olarak sandığa gidelim. Oyumuzu kullanalım ve Türkiye'yi çağdaş uygarlığa demokrasiye ulaştırmak hepimizin görevidir. Sandığa mutlaka ama mutlaka gidelim" dedi.

Valinin kendisine her hangi bir ayrıntılı bilgi vermediğini de ifade eden Kılıçdaroğlu, "Vali patlamalar dolayısıyla güvenlik güçlerinin araştırmalar yaptığını olay yeri inceleme ekiplerinin çalıştığını dolayısıyla bu çalışmalar sonrasında elde edilecek bilgilere göre kesin bir kanaate ulaşılacağını söyledi. Sayın valinin yaptığı açıklama trafo patlaması değil. İki ayrı patlamanın olduğu şeklinde. Büyük ihtimalle bunlar bir provokasyon öyle görünüyor" açıklamasını yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu sözlerini, "Her miting öncesinde güvenlik güçlerinin önlem alması lazım. Diyarbakır gibi provokasyona açık bir yerde önlemlerin daha özenli alınması lazımdı. Öyle anlaşılıyor ki dikkatli davranılmamış. Umuyoruz ki ölenlerin sayısı artmaz. Faillerine bulunur" diyerek tamamladı.

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "Kılıçdaroğlu: Türkiye için acı bir tablo" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete