MHP'den flaş suç duyurusu

Sözde çözüm süreci için dava açılması talebiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran MHP, kanıt olarak Erdoğan’ın sözlerini gösterdi
İSİM İSİM İSTEDİLER

MHP 2013’teki başvurusu takipsizlikle sonuçlanan sözde çözüm süreciyle ilgili yeniden harekete geçti. Savcılığa yapılan suç duyurusunda, terör örgütüne yataklık yapan, suçluyu kayıran, delilleri yok eden, suç bildirmeyen, kamu görevlileri hakkında kamu davası açılmasını istedi. Bölgedeki valilerin isimlerinin istenmesi de talep edildi.

AÇIKLAMA KANIT OLDU

MHP’nin başvurusunu Genel Sekreter İsmet Büyükataman yaptı. Sözde çözüm süreciyle ilgili uyarılarda haklı çıktıklarını belirten Büyükataman, dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ın da yargılanmasını istedi. MHP, kanıt olarak Tayyip Erdoğan’ın, “Çözümü bunlar silah stoklama süreci olarak değerlendirdi” sözlerini kanıt gösterdi. 

Sözde çözüm süreciyle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran Genel Sekreter İsmet Büyükataman, dönemin bakanlarını da sorumlu tuttu. MHP’nin önceki başvurusu takipsizlikle sonuçlanmıştı.

MHP, çözüm sürecine ilişkin Recep Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunarak yargılanmasını talep etti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na MHP adına başvuruyu MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, delil olarak Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamaları gösterdi. Büyükataman, adliye çıkışı yaptığı açıklamada “Biz yıllardan beri AKP’ye; Türk milletinin kimliğiyle uğraşmayın, bu birlik harcıyla oynamayın sonuçları vahim olur dedik, haklı çıktık. Türk milletinin kardeşliğini harap edecek plan, proje ve yaklaşımlardan uzan durun, kutuplaşmayı teşvik edersiniz dedik, haklı çıktık. Yıkım projesinden vazgeçin, Türk milletini 36 parçaya ayırmayın, yoksa birlikte yaşama ruhu zedelenecek dedik, haklı çıktık. Sözde Kürt sorunu tanımından uzaklaşın, Türk milletinin eşit ve saygın fertlerini sorun olarak görürseniz olayların önünü alamazsınız, dedik, haklı çıktık. Bölücü militanların inlerini imha edin, Kandil’e Türk bayrağı dikin, aksi takdirde terör örgütünün dayatmalarıyla karşılarsınız dedik, haklı çıktık” dedi

İŞLEMLER BAŞLATILSIN

Suç duyurusunun ‘netice ve talep’ kısmında ise şöyle dendi: “Kamuoyu önünde açıkça cereyan eden süreçte anayasal suç işleyen, konusu suç olan emri uygulayan, suçluyu kayıran, görevini kötüye kullanan, kamu görevini terk eden veya yapmayan, suçu bildirmeyen, suç delillerini yok eden, gizleyen veya değiştiren, suç delillerini bildirmeyen, terör örgütüne yardım ve yataklık eden kamu görevlileri ve diğer şüpheliler hakkında kamu davası açılmasını, süreç kapsamda bölgede valilik yapan valilerin isimlerinin istenmesi, çözüm sürecini övünerek başlatan eski Başbakan, yeni Cumhurbaşkanı’nın yargılaması için gerekli işlemlerin başlatılmasını, dönemin çözümden sorumlu başbakan yardımcısı, içişleri bakanı, hâlen yasama dokunulmazlığı bulunan diğer şüpheliler hakkında fezleke düzenlenerek TBMM’ye gönderilmesini, aklı hür vicdanı hür cumhuriyetin savcılarından diliyoruz. Şikayetimiz hakkında işlem yapmayan, etki altında kalan, baskıya boyun eğen savcıların ve hakimlerin tarih ve milletimiz önünde sorumlu olacağını saygıyla bir kez daha bildiriyoruz.”

TAKİPSİZLİK VERİLMİŞTİ

MHP, 2013 yılında da yine çözüm süreci konusunda savcılığa suç duyurusunda bulunmuş, ancak bu suç duyurusu takipsizlikle sonuçlanmıştı. Recep Tayyip Erdoğan, dört gün önce bir TV söyleşisinde yaptığı açıklamada şöyle demişti: “Çözüm süreci bunlar tarafından bir ihanetle değerlendirildi. Çözüm sürecini bunlar adeta Güneydoğu’da, kısmen Doğu’da kendileri için silah stoklama süreci olarak değerlendirdiler. Çok ciddi bir silah stoklaması yaptılar.” 

  :

  :

  :

  :

  "MHP'den flaş suç duyurusu" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete