​Adımlar Dergisi saldırısını DHKP-C üstlendi

İBDA-C'ye yakınlığıyla bilinen dergiye yapılan saldırıyı terör örgütü DHKP-C üstlendi.
Dün akşam saatlerinde Kağıthane Hürriyet Mahallesi’nde , Adımlar Dergisi’nin bulunduğu 6 katlı bir binanın üçüncü katında patlama meydana gelmiş olayda 1 kişi ölürken 3 kişi de yaralanmıştı. Saldırıyı terör örgütü DHKP-C üstlendi.

İstanbul Kağıthane’de radikal dinci örgütlerle ilişkili olduğu öne sürülen ve bölücü örgüt PKK’yı hedefine oturtan Adımlar Dergisi’ne bombalı saldırı düzenlendi. Binayı harabeye çeviren patlamada dergi yöneticilerinin de arasında bulunduğu 1 kişi öldü, 3 kişi de yaralandı. Bomba uzmanlarının ilk incelemesi sonucu, kapıya harekete ayarlı bomba düzeneği kurulduğu belirlendi.

Bölgede paniğe sebep olan patlama sonucu, radikal dinci örgüt İBDA-C’ye yakınlığıyla bilinen Adımlar Dergisi’nin bulunduğu kat savaş alanına döndü.

YAYIN YÖNETMENİ YARALI

Tazyik sonucu, derginin dış duvarı yıkıldı, penceresi yola savruldu. Derginin alt ve üst katını da büyük zarar veren sarsıntının ardından bölgeye çok sayıda itfaiye, ambulans ve polis ekibi sevk edildi.

Yıkık dökük merdivenleri tırmanarak daireye giren itfaiye ve sağlık görevlileri, aralarında derginin Genel Yayın Yönetmeni Ali Osman Zor’un da bulunduğu 1′i ağır 3 yaralıyı sedyelerle yakındaki Florence Nightingale Hastanesi’ne götürdü. Bu arada derginin köşe yazarı Ünsal Zor’un parçalanmış cesedi bulundu.

Ceset, incelemenin ardından morga gönderildi. Genel Yayın Yönetmeni Ali Osman Zor ile diğer 2 kişinin tedavileri devam ediyor.  Bu arada ikinci bir patlama olasılığını gözönünde bulunduran polis, bölgeyi güvenlik çemberine aldı.

GİZLİ TOPLANTI DEŞİFRE OLDU

Dergiyi hedef haline getiren ilk gelişme, 19 Ekim 2014 tarihinde yaşandı. Sol örgütlere yakınlığıyla bilinen bir internet sitesi, dergi yöneticilerinin gerçekleştirdiği gizli toplantıyı, “İstanbul’da IŞİD’cilerden ‘iç savaş” toplantısı” başlığıyla servis etti. Habere göre, IŞİD yanlıları, Kurban Bayramı’nın son günü olan 7 Ekim’de Suriye ve Irak’taki savaşı Türkiye’ye taşıma planlarını tartışmıştı.

İBDA-C’ye ait Adımlar Dergisi’nin İstanbul’daki bürosunda düzenlenen toplantının görüntüleri, derginin internet sitesinden de yayımlandı. Dün gece meydana gelen saldırıda ağır yaralanan Derginin Genel Yayın Yönetmeni Ali Osman Zor’un liderliğinde gerçekleşen gizli (!) buluşmada, IŞİD’e açık destek verilmesine yönünde karar alındığı, İslamcı ve milliyetçi örgütlerin Kobani eylemlerine yönelik yanıtın karar bağlandığı iddia edildi

Toplantıda görüşünü açıklayan Zor’un, “Şartlar bizi savaşa zorluyor. Savaş yaklaşıyor. Gıda stokundan, telefuz etmediğimiz ama hepimizin bildiği hazırlıklara kadar hepsini yapmak zorundayız. Suriye ve Irak’ta Müslümanlar hazırlıksız yakalandı.

Biz hazırlık yapmalıyız” dediği de öne sürüldü. Sözde gizli toplantının içeriğinin yazılı ve görsel detaylarıyla açığa çıkması, bir başka dikkat çeken unsur oldu.

Kaynak: Şenol Gezer/Sözcü

  :

  :

  :

  :

  "​Adımlar Dergisi saldırısını DHKP-C üstlendi" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete