Cizre'de çatışma: 2'si çocuk 4 yurttaş hayatını kaybetti

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde PKK'liler Garnizon Komutanlığı ile polis zırhlı aracına roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenledi.
Cizre İlçesi’nde yaşanan ve 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayları protesto eden bir grup, akşam saat 20.00’den Yeni Mahalle, Vakıfkent, Bahçelievler ve Yeşilyurt Mahallesi ile Ömer Kabak Meydanı’nda yolları kapattı.
 
Olay yerine gelen polislere ses bombası, taş, havai fişek ve molotof kokteylleriyle saldıran gruba, polis basınçlı su, ve biber gazı ile müdahale etti. Zaman zaman silah seslerinin yükseldiği Yeşil Yurt Mahallesi’nde yakınlarının iddiasına göre pastaneye gitmek üzere evden çıktığı belirtilen Adem İrtegün, nerden geldiği belli olmayan iki kurşunla yaralandı. Çevrede bulunan yurttaşlar tarafından Şırnak Devlet Hastanesi’ne kaldırılan İrtegün, burada yapılan tüm müdahalelerle rağmen kurtarılamadı. 

YAKINLARI SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ 

Olayı duyarak hastaneye gelen Adem İrtegün’ün akrabaları, hayatını kaybettiğini öğrenmelerinin ardından sinir krizi geçirdi, zaman zaman buradaki polislerle tartıştı. Hastaneye gelen HDP Şırnak Milletvekilleri Aycan İrmez ve Leyla Birlik, polislerden uzaklaşmalarını istedi. Vekillerin isteği üzerine polis, hastaneden uzaklaşarak Acil Servis önünden yaklaşık 100 metre uzaklıkta bulunan poliklinikler önünde beklemeye başladı. 

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan HDP Şırnak Milletvekili Avukat Aycan İrmez, "Çok sıcak ve zorlu bir süreçten geçiyoruz. Bu süreç kimler tarafından, ne zaman başlatıldı apaçık ortadadır. Dün akşamdan beri Gever (Yüksekova) İlçesi'nde halka yönelik saldırılarda resmen asker ve polisin estirmiş olduğu politikalar ve bugün Cizre İlçesi'nde devam edilmesi, ayrıca bu akşam 16 yaşındaki gencecik bir insanımız polis tarafından, halkımıza yönelik saldırı sonucunda yaşamını yitirmiştir.

Kaynak: DHA
 
Buradan şunu söylemek istiyoruz; bu savaşın sadece koltuk ve saray savaşı olduğu apaçıktır. Bu savaş yalnızca Kürt halkına ve çocuklarımıza yönelik başlatılmış bir savaştır. Bugün yine maalesef 4 gerilla daha yaşamını yitirmiştir. Cenazeleri şuan burada bulunuyor. Bu savaş kirli bir şekilde devam edilip ve kirli bir şekilde AKP ve Erdoğan’ın kirli politikaları şuan Kürdistan’da devam ediyor. Devam edilecek gibi görünüyor. Biz de buradan onlara sesleniyoruz; Özellikle yetkililere. Bu kirli savaşa bir son verin, bu süreci göz önünde bulundurduğumuzda yüzlerce vatandaşımız yaralanmıştır, onlarca vatandaşımız da hayatını kaybetmiştir. Bu süreç nereye kadar sürecek? Bu süreç senin sadece koltuğun için insanları gözaltına alıyorsan, cezaevine tıkıyorsan, bu halk da sana gereken cevabı verecek. Biz halkımıza sahip çıkacağız, sürekli halkımızın yanında olacağız" dedi.

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "Cizre'de çatışma: 2'si çocuk 4 yurttaş hayatını kaybetti" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete