Dolandırıcıların yeni tuzağı altın! Akıl almaz tuzak

Vatandaşları telefonla arayıp kendilerini polis olarak tanıtıp PKK tehdidiyle paralarını dolandıran kişilerin yeni bir yönteme başvurduğu ortaya çıktı
Şahısların son günlerde telefonla aradıkları kişileri, "Bir kuyumcuda soygun oldu. Bunu sizin yaptığınız söyleniyor evdeki altınlarınızı getirirseniz kuyumcudaki altınlarla karşılaştıracağız" diyerek 750 bin lira tutarında dolandırıcılık yaptığı belirlendi.

SON 7 YILDA MİLYONLARCA LİRA

PKK tehdidinin yanı sıra dolandırıcılar bir zamanların moda operasyonu Ergenekon'u kullanarak bir paşayı bile dolandırmayı başardı. PKK ve Ergenekon'un yanı sıra dolandırıcılar hediye veren reklamları da vatandaşı dolandırmak için kullandı. Bu yöntemlerle son 7 yılda vatandaştan milyonlarca lira para dolandırıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü bu dolandırıcılık olaylarına karşı önlem aldı.

SMS yöntemiyle, kamu spotlarıyla sürekli vatandaşları uyarmasına rağmen vatandaşlar dolandırıcıların tuzağına düştü.

DOLANDIRICILARIN ALTIN OYUNU

Vatandaşın hesabındaki parayı bankadan ya da PTT şubelerinden hesabına yatırtan dolandırıcılar son zamanlarda parayı elden almaya, yola, çöp kutusunun yanına, kaldırıma koydurmaya başladı.

Dolandırıcılar, vatandaşlar bilinçlendikçe ve yöntemleri deşifre oldukça yeni yöntem belirliyor.

SİZİ GÖZALTINA ALACAĞIZ

PKK tehdidinin deşifre olduğunu ve vatandaşların artık kanmadığını gören dolandırıcılar bu kez vatandaşı arayıp kendisini polis olarak tanıttıktan sonra, "Dün bir kuyumcu soygunu oldu. Yüklü miktarda altın çalındı. Bu altınları sizin çaldığınız söyleniyor. Yapılan hırsızlığa siz de ortak olmuşsunuz diğer zanlılar böyle söylüyor. Altınları da evinizde saklıyormuşsunuz. Bizim bu altınları alıp kuyumcudaki altınlarla karşılaştırmamız gerekiyor. Aksi takdirde nitelikli hırsızlıktan sizi gözaltına almak zorunda kalacağız" diyerek korkutuyorlar.

YAKALANDILAR AMA..

Daha sonra da "Altınları bizim söylediğimiz yere bir poşete koyup getirin" diyerek altınları alıp kayıplara karışıyorlar. Bu yöntemle de son günlerde dolandırıcılar 750 bin lira değerinde altın alıp kayıplara karıştı. Birçoğu polis tarafından yakalandı ancak altınlar bulanamadı.

VATANDAŞ, GERÇEK POLİSE ZOR İNANDI

Altınlarını kendi eliyle sahte polise teslim eden vatandaşların artık polise güveni kalmadı. Gerçek polis olayı çözmek için vatandaşın yanına geldiğinde kendisinin gerçek polis olduğunu inandırmak için birçok yolu denedi. Bazı dolandırılan kadınların ailesi gerçek polise inanmayıp onlara zor anlar yaşattı. Bazı polisler darp edilmekten son anda kurtuldu. Dolandırılan çoğu kadının da psikolojik tedavi görmeye başladığı belirtildi.

"POLİS PARA YA DA ALTIN İSTEMEZ"

Bu arada Emniyet Genel Müdürlüğü de vatandaşı dolandırıcılara karşı uyarmak için sürekli SMS göndermeye devam ediyor. Daha önce "Kendisini polis, jandarma, savcı olarak tanıtıp sizden para isteyen şahıslara inanmayın" yazılı SMS atarken, dolandırıcıların taktik değiştirmesiyle şimdi polis "Kendisini polis, jandarma, savcı olarak tanıtıp sizden para, altın isteyen ve belirli noktalara para getirmesini isteyen şahıslara inanmayın. Polis para ya da altın istemez" yazılı SMS göndermeye başladı. Ancak bütün bu uyarılara rağmen vatandaş dolandırılmaya devam ediyor.

 

 

  :

  :

  :

  :

  "Dolandırıcıların yeni tuzağı altın! Akıl almaz tuzak" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ