'Efkan Ala ile Ağrı Valisi'nin ses kaydı ortaya çıktı' iddiası

Ağrı olaylarında Efkan Ala ve Ağrı Valisi Musa Işın hakkında bomba bir iddia ortaya atıldı.
Nerinaazad.com yazarı Oktay Yıldız; Ağrı olaylarıyla bağlantılı olarak Vali Musa Işın ile Efkan Ala'nın ses kaydı dökümü olduğu iddiasıyla bir yazı yayınladı. İddiaya göre konuşma 8 Nisan gece saat 22.03'de Ağrı Valisi Musa Işın’ın ev telefonunun çalmasıyla başlıyor.

Arayanın Efkan Ala olduğunu yazan Yıldız'ın yazısı şu şekilde:

Ağrı’daki operasyonun emrini veren Vali Musa Işın 2014-Şubat 2015 arasında İçişleri Bakanlığı Genel Sekreterliği yaptı, yani Efkan Ala’nın sekreteri idi.

16 Şubat’ta yayınlanan kararname ile Ağrı Valiliğine atandı.

Vali Musa hakkında biraz bilgi verelim ki, Bingöllü hemşerilerimiz nasıl bir Vali hemşerilerine sahip olduklarını öğrenmiş olsunlar.

1968, Adaklı Doğumlu. Uzun süre Kiğı ilçesiyle birlikte Erzurum'a bağlı bir köy statüsünü sürdüren Adaklı, 1926 yılında Erzincan'a, 1936 yılında nahiye olarak Bingöl iline bağlanmıştır.

Hala yöre halkı arasında Azaxpert olarak bilinir. 1982 Elazığ Akçakiraz İlköğretim Okulu, 1985 Elaz Lisesi, 1989 Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, 1990 Erzurum Kaymakam Adaylığı, 1991 Erzurum-Aşkale Kaymakam Vekilliği, 1994-1995 Denizli-Baklan Kaymakamlığı, 1995-1997 Şırnak-Beytüşşebap Kaymakamlığı, 1997-2001 Sivas-Gürün Kaymakamlığı ve Valiliğe atanmadan önce Ala’nın Sekreterliği görevindeydi.

11-12 Nisan 2015 tarihinde Ağrı İli Diyadin İlçesi Yukarıtütek Köyünde çıkarılan çatışmayı AKP’nin yapmasına rağmen, Hükümet gözlerimizin içine baka baka yalan üzerine yalan atıyor.

Şimdi Vali’yi tanıdıktan sonra Ağrı vakasına girelim.

8 Nisan gece saat 22.03, Ağrı Valisi Musa Işın’ın ev telefonu çalıyor. Arayan Efkan Ala’dır!

-Efkan Ala: Musacığım hayırlı akşamlar, nasılsın?
-Vali: Sayın Bakanım saygılarımı sunarım sizlere…

-Efkan Ala: Ne yaptın konuştun mu?
-Vali: Evet Sayın Bakanım Jandarma Alay Komutanı tamam dedi ancak, bir Albay var sorun çıkarıyormuş…

-Efkan Ala: Kimmiş o niye?
-Vali: Sayın Bakanım kuzuyu kurda teslim etmeğe vicdanım el vermiyor diyormuş…

-Efkan Ala: Onun vicdanına sıçarım,
-Efkan Ala: Senin emirlerine uymak zorundalar…
-Vali: Birde yukarda yazılı emir istiyormuş?

-Efkan Ala: Puşt oğlu puşta bak.
-Efkan Ala: Musa sen yakasına yapışacaksın. Yetki bende, ben ne dersem o diyeceksin, bu bizim için çok önemli, o i.nelere belediyeyi kaptırdık öyle kolay değil… Analarının şeyini göstereceğiz onlara…..
-Vali: Sayın Bakanım il Jandarma Alay Komutanı tamam dedi, zaten orda bir şenlikleri varmış. MIT Bölgeden de bize iletildi orda 30’a yakın vardırlar.

-Efkan Ala: Bizde biliyoruz ama çok iyi hesaplamalısınız akşama doğru havadan şey yapsınlar, onların yakınlarına yolları kapamalısınız tümü karınca geçmemeli, yollananlara çok malzeme verilmemeli…
-Vali: Sayın Bakanım Komutan’ın bir endişesi var…

-Efkan Ala: Nedir?
-Vali: Onlar emirlere çok itaat ediyorlar, ateş açmayabilirler diyor.

-Efkan Ala: O…. çocukları onlardan bir iki kişiyi indirsinler bakalım nasıl ateş etmezlermiş, dediğim gibi karınca geçmeyecek, müdahalede edilmeyecek, o sizin dediğiniz şekilde bazı dağ yollarında giden olan o….. ibnelerden bir kaçını indirsinler….
-Vali: Evet biz de öyle düşünmüştük….

-Efkan Ala: Götürdüklerinizi iyi seçin, her taraftan olsun onlara şenlik güvenliği için mi dersiniz rutin mi dersiniz…..
-Vali: Onu komutan hallediyor Sayın Bakanım…..

-Efkan Ala: Havadan müdahale olmayacak ne kadar olacak?
-Vali: Komutan 20-25 civarı….

-Efkan Ala: Evet yeterlidir 10 üzerinde kurda kaptırırsak yetiyor zaten sen gör analarını s…….lerim hiç bir şehire girebiliyorlar mı? Musa hiç bir aksilik istemiyorum…. O dediğin sorun çıkarmaz mı ? Onun da anasını…….. engel olmaz değil mi?
-Vali: Hayır Sayın Bakanım yalnızca ben yukardan yazılı emir almadan böyle bir işe karışmam…….
-Efkan Ala: O çocuğu ulan sen benden emir alıyorsun demedin mi, neyse sonra onu da hallederiz o….çocuğunun. Bu ib…..lerin önünü bir şekilde kesmemiz gerekiyor; müsteşar beyinde haberi var……

-Vali: Sayın Bakanım, tabi ben istihbarat için söyledim.
-Efkan Ala: Aksilik istemiyorum onu şimdiden söyleyeyim, sende o işi idare edecek komutana iletirsin selamlarımı söylersin…o daha önceki konuşmamız da dediğimiz şekilde götürülenler çok renkli olsun.( her bölgeden askerler olsun)
-Vali: Tamam efendim.

-Efkan Ala: Gerekirse ben de konuşurum komutanla.
(12 Mekanize Piyade Tugay Topçu Taburu ismi geçiyor anlaşılmıyor…)
-Efkan Ala: Elini masaya vurmalısın, onlar sana itaat etmeliler hadi kulağımız sende olacak. Detayları o konuştuğumuz şekilde yaparsınız.
-Vali: Evet aynen…

-Efkan Ala: Zaten başka yerlerde de o ib….. noktalarına havadan ve karadan bazı vuruşlar yapacağız, O…..çocukları bunun sorumlusu olacaklar. Analarının a……larını görecekler
-Vali: Sayın Bakanım onlar batıda hiç bir şehire giremeyecek.

-Efkan Ala: Bize kafa tutmanın ne olduğunu görecekler. Kendi şehirlerine de giremeyecekler o oros….çocuğu Demirtaş mı ne elini kürsüye vurarak neler söylüyor, ulan sen kimsin ip…… Ağa babalarına güveniyor.
-Efkan Ala: Sayın Valim hayırlı geceler, kulağımız sizde olacak..
-Vali: Sizede hayırlı geceler Sayın Bakanım sizi mahcup etmeyeceğim.

Provokasyon’u herkes bekliyordu belki. Ama Ağrı-Diyadin’deki kadar “acemice” yapılacağını hiç kimse beklemiyordu. Devlet ve hükümeti ile her türlü “zekâ” ve “yaratıcılık” unsurunu da tüketmişe benziyorlar. Nitekim Helikopterlerle bir noktaya indirilen 25 askere harita üzerinde çıplak bir taşlık alanda kalmaları talimatı verilmiş. Saat 03.32 sıralarında üst teğmene gelen telsiz mesajında neden çatışma başlatmadığı soruluyor. Ve mesaj sonrası ilk silah patlıyor ve ilk ateşte nöbette olan bir gerillanın şehit düştüğü tahmin ediliyor.

Gerilla komutanı askerin hayati olmayan yerlerine ateş edilmesi emrini veriyor. Buda yaralanan askerlerinin yaralarından da bu anlaşılıyor. Gerilla isteseydi tüm askeri rahatlıkla öldürebilirdi.

Genelkurmay’ın Cumartesi günü yayınlanan ilk bildirisi söz konusu provokasyon da "acemiliği"olayda haberi olmadığının göstergesiydi sanki.

10 Nisan gecesi Ağrı Tendürek’te AKP ordusunun yaptığı operasyon ve sonrası yaşanan çatışma, bu şekilde planlanmış ancak amacına ulaşmamıştır. Artık AKP, ateşkesi bozarak çatışmalı bir süreci başlatmak istiyor. AKP’nin bu tutumu gerçek niyetini ele verdiği gibi çözüm sürecine taktik ve araçsal yaklaşımını da çok açık bir biçimde ortaya koyuyor.

Herkes tarafından şu çok iyi bilinmeli ki; AKP’nin çözüm niyeti olsaydı iç savaşa çanak tutan güvenlik yasalarını çıkarmazdı. AKP demokratik çözüm yöntemine inansaydı ve güvenseydi, ‘iç güvenlik paketi’ yerine Türkiye’nin iç barışını sağlayacak, demokrasisini geliştirecek kapsamlı bir demokrasi paketiyle toplumun karşısına çıkardı. AKP bu paketle tercihini barıştan, çözümden yana değil savaştan yana yapmıştır.

AKP meclisten geçirdiği iç güvenlik yasasıyla zaten savaş kararını almıştı ve bu kararı kamuoyuna deklare etmiştir. AKP, Valilere sınırsız yetkiler vererek, Valileri bir nevi 1990’lı yılların olağanüstü hal valilerinin yetkileriyle donattı. Valilere istedikleri zaman askeri operasyon yapma inisiyatifi tanıdı. Bu manada Tendürek Dağı’nda gerilla noktasına yapılan baskını, bazılarının yaptığı gibi şaşkınlık numaraları içerisine girerek karşılamak veya PKK’yi suçlayarak ucuz değerlendirmelere gitmek, PKK’ye en büyük haksızlık olur.

Sınır hatlarında askeri operasyonlar, karadan gerilla noktalarına obüs ve havan saldırıları, havadan ise kobra saldırıları aralıksız bir biçimde devam etmiştir. Savaş ve keşif uçaklarının Gerilla Alanları’nda uçmadığı gün yoktur. AKP ateşkes sürecinde baraj, karakol-kalekol yapımlarını hızlandırarak sürdürmüştür. HES’lerin güvenliği adı altında yüzlerce kişiyi koruculaştırmıştır. Kürdistan’da onlarca çocuk ve genç insan polis kurşunuyla katledilmiştir. Tek bir katliamın hesabı dahi sorulmamıştır.

AKP bu süreçte de savaşı sürdürmüş, daha kapsamlı bir savaş için ise hazırlık yapmıştır. Şu anda da sınır hatlarına ve bütün karakollara ciddi bir güç yığınağı her gün yapılmaktadır.

(NOT: Bu ses kaseti Ala’ın dinlendiğini ortaya koymakta. Bu ses kasetini gazeteci bir arkadaşım yolladı. Doğruluğundan emin olmasaydım yazmazdım.)


YILDIZ'IN YAZISININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN...

Kaynak: www.nerinaazad.com

AĞRI VALİSİ MUSA IŞIN'DAN YALANLAMA

Ağrı Valiliğinde gazetecilere açıklama yapan Ağrı Valisi Musa Işın, İçişleri eski Bakanı Efkan Ala ile aralarında geçtiği iddia edilen telefon görüşmelerini yalandı ve her türlü hukuki yollara başvuracağını ifade etti.

Vali Işın yaptığı açıklamada, "Bazı internet sitelerinde ve sosyal medyada İçişleri eski Bakanı Sayın Efkan Ala ile aramızda geçtiği belirtilerek yayınlanan telefon konuşması tamamen yalan, alçakça ve ahlaksızca üretilmiş bir uydurmadan ibarettir. Bu alçakça iftiraya karşı her türlü hukuki yollara başvuracağım" dedi.

EFKAN ALA'DAN MANİDAR YALANLAMA: "ZATEN SES KAYDI FALAN DA DEĞİL"

Diğer yandan eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ağrı'daki PKK saldırısıyla ilgili olarak ortaya atılan tapelere sert çıktı. Ağrı Valisi ile anlatıldığı gibi bir telefon konuşmasının olmadığını söyleyen Ala, iddiaların ahlaksızca ve uydurma olduğunu kaydetti.

"İnsanlar kurgulayıp orada burada yazıyorlarsa ki bu ahlaksız bir uydurma. Beni tanıyanlar bilir. Olacak şey değil. Bu ne kadar sefilleştiğini gösteriyor provokasyonun. Külliyen yalan! Zaten ses kaydı falan da değil. Birisi oturup yazmış, malum o siteden de yayına vermişler. Bunun ele alınır, tutulur bir tarafı yok. Aklı başında olan bir beyin bunu gördüğü zaman tamamen uydurma olduğunu görür. Bunu yapmak zor da değil yazar yayınlar internet sitesinde. Bunun benimle ilgisi yok. Haysiyetsizce ve ahlaksızca bir uydurma.  Bu konuda avukatımız hemen ilgili yerlere başvurdu. İnşallah onu yazanı bulup çıkarırlar."
 • Dogu Osmanoglu
  AKP Vatan Haini de PKK Barış Elçisi mi? Dogu Osmanoglu - 16 Nisan 2015 AKP Vatan Haini de PKK Barış Elçisi mi? AKP'nin ne olduğunu az çok hepimiz biliyoruz fakat PKK'nin de binlerce kişinin katili terörist bir grup olduğunu unutmamak gerekir. PKK barışı çok istiyorsa ve HDP'nin barajı geçmesini istiyorsa en azından seçime kadar Türkiye topraklarını terk etsin.
 • hadi şahin
  NE MAL OLDUKLARI BELLİ hadi şahin - 17 Nisan 2015 TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE ÇOK İYİ ANLAŞTIĞI DÜŞÜNÜLEN AKP NEDENSE ÇARK ETTİ. OY UĞRUNA, VATAN EVLATLARININ CANINI HİÇE SAYIP ONLARI PKK'NIN KUCAĞINA GÖNDERMEK İSTEDİ. BUNLARIN NE MAL OLDUKLARI BELLİ. BUNLAR PKK'DAN DA DAHA TEHLİKELİLER
 • Selim
  Iddaa Selim - 17 Nisan 2015 Iddaa ne demektir, birsey ya vardir ya yoktur.
 • memet adnan
  memet adnan - 19 Nisan 2015 ey gidi ülkem
 • DENİZ OKATAN
  Hukuk işlerliği olsaydı.. DENİZ OKATAN - 21 Nisan 2015 Hukuk işlerliği olsaydı. Savcılık suç şüphesiyle harekete geçerdi. Meclisten dokunulmazlığın ilgili suç iddiası için kaldırılmasını isterdi. Meclis kaldırır mahkeme aşamasında deliller toplanırdı ki bence en önemli delillerden bir tanesi bu haberin çıkmasından sonra taraflar operatör numaralarını değiştirmiş mi, buna bakılırdı. Bir şekilde gerçek ortaya çıkartılırdı, çıkardı.. Avrupada böyle bir iddianın bile hangi sonuçlara yol açacağını tahmin edebilirsiniz. Neyse herkes susmaya devam etsin, çünkü milletçe bir değerlendirme yapacak olursam, daha fazlasını hakketmediğimizi görüyorum. Saygılar..

:

:

:

:

"'Efkan Ala ile Ağrı Valisi'nin ses kaydı ortaya çıktı' iddiası" hakkında Tweetler

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

KARŞI VİDEO
https://twitter.com/KarsiGazete