Günün Videosu

Fatih'teki IŞİD evleri Başbakan'a soruldu

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda 28 Haziran'da gerçekleştirilen saldırı sonrasında gündeme gelen "IŞİD üyelerinin İstanbul Fatih'te kayıtsız olarak ev kiraladıkları" iddiası, CHP'li Tanrıkulu tarafından TBMM gündemine taşındı.
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım'a "Fatih'te kimin oturduğu bilinmeyen 2500 kayıtsız ev bulunduğu iddiası doğru mudur?" diye sordu. Tanrıkulu, bugüne kadar IŞİD'in hücre evi olarak kullandığı gerekçesiyle baskın yapılan evlerin kaçının kayıtsız çıktığını da öğrenmek istedi.

Tanrıkulu, Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği önergede, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirdikleri canlı bomba saldırısıyla 45 kişinin hayatını kaybetmesine ve onlarca kişinin yaralanmasına sebep olan saldırganların İstanbul'un Fatih ilçesinde kiraladıkları evde 1 ay boyunca kaldıkları bilgisinin basına yansıdığını hatırlattı.

IŞİD'lilerin kaldıkları apartmandakilerin şikayetlerinin de sonuç vermediği, gerekli işlemlerin yapılmadığının da ifade edildiğini vurgulayan Tanrıkulu, "Bu bilgilerin ardından dikkatleri üzerine çeken Fatih ilçesinde kayıtsız 2500 evin olduğu iddia edilmiştir. Muhtarlıklar tarafından ilgili mercilere şikayet yapılmasına rağmen bu evlerde kimlerin oturduğunun tespiti için çalışma yapılmadığı bilgisi de iddialar arasındadır" dedi.

'İHMALİ BULUNAN SORUMLULAR HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILACAK MI?'

Tanrıkulu, bu iddialar bağlamında Yıldırım'dan şu sorularına yanıt istedi:

"- İstanbul'un Fatih ilçesinde kimin oturduğu bilinmeyen 2500 kayıtsız ev bulunduğu iddiası doğru mudur? Bu evlerde terör örgütleriyle irtibatlı kimselerin olup olmadığı ile ilgili çalışma yapılmış mıdır?

— Özellikle İstanbul'un Fatih ilçesinde kayıtsız bu kadar evin olmasında mülki amirlerin ve emniyet birimlerinin ihmali bulunmakta mıdır? İhmali bulunan sorumlular hakkında soruşturma açılacak mıdır?

— Bu 2500 ev ile ilgili olarak muhtarlıklara, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne ve Kaymakamlığa şikayette bulunulmuş mudur? Şikayette bulunulduysa şikayet sonucunda ne işlem yapılmıştır?

— İstanbul genelinde toplam kayıtsız ev sayısı kaçtır? Bu sayının İlçelere göre dağılımı nedir?

— Bugüne kadar terör örgütü IŞİD'ın hücre evi olarak kullandığı gerekçesiyle baskın yapılan evlerin kaçı kayıtsız çıkmıştır?

— Evlerin kayıt altında tutulması ve denetimi için denetimlerin sıklaştırılması düşünülmekte midir?"

Kaynak: haber.sol.org

  :

  :

  :

  :

  "Fatih'teki IŞİD evleri Başbakan'a soruldu" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete