Genelkurmay’dan teröre karşı 4 tugay

Tatvan’daki 10. Motorlu Piyade Tugayı ile Bingöl’deki 49. Motorlu Piyade Tugayı, komando tugayı olarak yapılandırıldı. Denizli ve Balıkesir tugayları da dönüştürülecek.
7 Haziran seçimlerinin ardından PKK saldırılarının tırmanması, Türkiye’nin güney komşuları Suriye ve Irak’taki iç istikrarsızlık ve çatışma askeri birimlerde yeniden yapılanmayı gündeme getirdi. Konunun hükümet ve diğer devlet birimleriyle de görüşülmesinin ardından oluşan hafif ve hareketli birlik ihtiyacının giderilmesi amacıyla motorlu piyade tugaylarının komando tugayı olarak yapılandırılması kararı alındı. Bu kapsamda 4 motorlu piyade tugayı komando tugayı olarak yapılandırılıyor.

PERSONEL PROFESYONEL

Genelkurmay ve Kara Kuvvetleri’nde yürütülen çalışmalar sonucunda Bitlis Tatvan’daki 10. Motorlu Piyade Tugayı ile Bingöl’deki 49. Motorlu Piyade Tugayı, komando tugayı olarak yapılandırıldı. Terörle mücadele bölgesinde olmaları nedeniyle iki tugayın en başta dönüştürüldüğü, komando tugayı olacak birlik personelinin mevcutlar gibi profesyonel askerlerden oluşacağı öğrenildi.

Cumhuriyet’in ulaştığı bilgilere göre, Denizli’deki 11. Motorlu Piyade Tugayı ile Balıkesir Edremit’teki 19. Motorlu Piyade Tugayı’nın dönüştürülme çalışmaları sürüyor.

KOMANDO AĞIRLIĞI

Bu iki tugayın da yapılandırılmasıyla TSK bünyesinde ciddi bir komando ağırlığı olacak. Yapılandırma çalışmalarının hızlı sürdüğü, son dönemde TSK’ye katılan subay ve astsubaylara komando ve komando ihtisas kurslarının zorunlu olarak verilmesi nedeniyle ek bir eğitim ihtiyacının da olmadığı öğrenildi.

Yerleşik kışlaları Kayseri ve Bolu’da bulunan komando birlikleri de geçtiğimiz yaz bölgeye kaydırılmıştı. Denizli ve Edremit’teki tugayların yapılanma sonrasında Doğuya kaydırılmalarının gündemde olmadığı, doğudaki personelin bu birliklere tayinlerinin yapılarak rahatlama sağlanmasının da amaçlandığı öğrenildi.

Yapılandırmanın tamamlanmasının ardından Türkiye’nin toplam 11 komando birliği olacak. Bunların arasında “57. Alay”ın adını taşıyan 57. Komando Taburu da Sarıkamış’ta konuşlu bulunuyor.

Kaynak: Sertaç Eş | Cumhuriyet

  :

  :

  :

  :

  "Genelkurmay’dan teröre karşı 4 tugay" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete